Kwestia ograniczenia handlu w niedzielę, przygotowania do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz inicjatywa "Różaniec do granic" – będą tematami spotkania Rady Biskupów Diecezjalnych, które w piątek odbędzie się na Jasnej Górze.
Jak poinformowało we wtorek biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski, biskupi wszystkich polskich diecezji tradycyjnie spotkają się w przeddzień uroczystości Najświętszej Marii Panny Częstochowskiej (26 sierpnia). Będzie to również kulminacyjny dzień obchodów 300-lecia koronacji jasnogórskiej ikony papieskimi koronami.
Sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński podał, że po raz kolejny biskupi poruszą kwestię obywatelskiego projektu ustawy zgłoszonej przez NSZZ "Solidarność" ws. ograniczenia handlu w niedzielę.
Dodał, że zawarte w nim propozycje biskupi poparli już podczas poprzednich zebrań plenarnych. "To bardzo ważne, aby wzorem innych państw europejskich także w Polsce mogła być świętowana niedziela, aby miała charakter świąteczny, zarówno w wymiarze religijnym, jak i rodzinnym" – podkreślił bp Miziński.
Biskupi będą również zastanawiać się nad tym, w jaki sposób Kościół katolicki w Polsce może się zaangażować w przyszłoroczną 100. rocznicę odzyskania niepodległości naszego kraju. "Jestem w kontakcie z kancelarią marszałka Sejmu i marszałka Senatu oraz z Kancelarią Prezydenta RP, aby wspólnie ze stroną państwową podjąć odpowiednie kroki, by organizacja wspólnych wydarzeń mogła jak najbardziej służyć godnemu przeżyciu tej rocznicy" – powiedział sekretarz KEP.
Uczestnicy obrad zapoznają się także z postępami ws. realizacji inicjatywy świeckich wiernych "Różaniec do granic", którą zaplanowano na 7 października. To wydarzenie - związane przede wszystkim z tegoroczną 100. rocznicą objawień fatimskich - ma polegać na zaangażowaniu wiernych "do stworzenia łańcucha modlitwy różańcowej obejmującego całą Polskę".
Jak podano w informacji, w związku z tym, że wydarzenie jest przewidziane w miejscowościach przygranicznych kraju, zaangażowane w nie będą przede wszystkim diecezje bezpośrednio przylegające do granic Polski. Bp Miziński zachęca jednak wszystkich wiernych do włączenia się w tę inicjatywę.
Kolejnym tematem spotkania będzie kwestia zmian w tekstach wytycznych dotyczących postepowania w przypadku podejrzeń duchownych o seksualne wykorzystywanie dzieci po zmianach w kodeksie karnym, która była już poruszana na zebraniu plenarnym w czerwcu w Zakopanem. "Jak wiadomo, w dniu 13 lipcu nowe przepisy podpisane przez prezydenta RP weszły w życie w naszym kraju. W związku z tym Konferencja Episkopatu Polski dostosowała do prawa państwowego odpowiednie wytyczne, które ostatnio zostały przyjęte przez Kongregację Doktryny Wiary" – przypomniał bp Miziński.
Inną kwestią podejmowaną przez radę będzie sprawa dotycząca materii Eucharystii. Chodzi o list okólny do biskupów nt. chleba i wina do sprawowania Eucharystii, gdzie mowa m.in. o właściwym ich przechowywaniu i dostarczaniu do miejsc celebracji.
Dzień później - w sobotę - biskupi wezmą udział w uroczystościach Matki Bożej Częstochowskiej, które w tym roku połączone są z kulminacją obchodów 300-lecia koronacji jasnogórskiego wizerunku papieskimi koronami. Głównym ich punktem będzie msza św. na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, z homilią prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Jak zapowiedzieli ojcowie paulini - gospodarze sanktuarium - udział w niej wezmą przedstawiciele władz kościelnych, m.in. episkopat, oraz państwowych m.in. prezydent RP.
Rada Biskupów Diecezjalnych została ustanowiona w 2009 r. W jej skład wchodzą hierarchowie wszystkich polskich diecezji. Do jej kompetencji należy "ocena, badanie i podejmowanie decyzji w sprawach dotyczących zarządu diecezji, ogólnych kierunków zadań pasterskich oraz w kwestiach administracyjno-finansowych". Radę Biskupów Diecezjalnych zwołuje przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przynajmniej raz w roku.
Agnieszka Kliks-Pudlik (PAP)
akp/ karo/