Widowiska artystyczne, koncerty, wystawy, spektakle i spotkania autorskie – złożą się na 48. Rybnickie Dni Literatury, który rozpoczną się 11 października w Rybniku. Podczas oficjalnego otwarcia podany zostanie laureat Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz".
Rybnickie Dni Literatury to jedna z najstarszych tego typu imprez w Polsce. Festiwal potrwa do 23 października.
Jak podkreślił prezydent Rybnika Piotr Kuczera, ostatnio wydarzenie odbywa się w nowej oprawie, a z okazji niedalekiej 50. edycji wypracowana ma zostać nowa formuła festiwalu.
"Dwie ważne nagrody wręczane w ramach wydarzenia, cykl spotkań z autorami wpisującymi się w nurt popularny, otwarcie na awangardę, zaangażowanie w przedsięwzięcie rybnickich twórców – to mały renesans wydarzenia, które do 50. edycji wypracuje swoją nową formułę" – podkreślił.
Dużym festiwalowym wydarzeniem będzie rozstrzygnięcie podczas oficjalnego otwarcia (15 października) tegorocznej, drugiej edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz", przyznawanej za najlepszą książkę napisaną i wydaną po polsku w poprzednim roku. Wzięła ona swoje imię od Juliusza Rogera – XIX-wiecznego etnologa, zbieracza śląskich pieśni, a także przyrodnika i lekarza.
Do tegorocznej edycji nadesłano ponad 90 zgłoszeń.
Dyrektor Teatru Ziemi Rybnickiej Michał Wojaczek przypomniał, że doroczne Dni zazwyczaj związane są z jakimś tematem.
"Rok 2017 został ogłoszony rokiem awangardy, więc w ramach wydarzenia będziemy awangardową sztukę pokazywać. Zaprosiliśmy m.in. Teatr im. Witkacego z Zakopanego, głównego przedstawiciela ruchów awangardowych w teatrze w Polsce. W programie nie mogło też zabraknąć czołowego rybnickiego twórcy awangardowego Mariana Lecha Bednarka" – wskazał.
Rybnickie Dni Kultury zainauguruje awangardowe – jak zapowiadają je organizatorzy – widowisko literacko-artystyczne pt. "NieDoSłownie". "Będzie to zabawa słowem, formą, przestrzenią. Poprzez krótkie scenki pokażemy widzom różne obszary awangardy, dotkniemy różnych twórców: Witkacego, Różewicza, Mrożka, pokażemy jak można w inny sposób postrzegać Krasickiego. Na scenie odkryją to zespoły teatralne, dzieci i osoby znane z życia publicznego, które współtworzą nasze miasto" – wyjaśniła reżyserka spektaklu Izabela Karwot.
Literacki festiwal to także spotkania autorskie. W tym roku do Rybnika przyjadą m.in. ubiegłoroczna laureatka nagrody "Juliusz" Małgorzata Czyńska, reportażysta Filip Springer, śląski pisarz Alojzy Lysko czy pisarka i laureatka Nagrody Literackiej Nike Dorota Masłowska.
Dniom Literatury towarzyszyć będą wystawy m.in. wystawa prac Ryszarda Kalamarza – związanego z Rybnikiem od lat 80. XX wieku malarza, portrecisty. To on został też laureatem wręczanej podczas festiwalu Honorowej Złotej Lampki Górniczej – nagrody dla związanych z regionem osób szczególne zasłużonych w dziedzinie kultury.
Ta statuetka łącząca elementy lampki górniczej i Pegaza – symboli Rybnickich Dni Literatury – przyznawana jest od 1993 r. Otrzymali ją m.in. Tadeusz Kijonka, prof. Mirosław Jacek Błaszczyk, Aleksandra Klich, Kabaret Młodych Panów, Jacek Glenc, Kazimiera Drewniok i zespół Carrantuohill.
Wręczeniu statuetki towarzyszyć będzie koncert symfoniczny w wykonaniu Filharmonii Rybnickiej pod batutą prof. Mirosława Jacka Błaszczyka.
Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą głównie w Teatrze Ziemi Rybnickiej oraz Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku. Szczegółowy program można znaleźć m.in. na stronie rybnickiego magistratu.(PAP)
autor: Agnieszka Kliks-Pudlik
akp/ itm/