Wiceminister kultury Jarosław Sellin zwrócił się do pomorskiego konserwatora zabytków z prośbą o wpis do rejestru zabytków terenu dawnego gdańskiego Klubu Sportowego Gedania. Klub działał w okresie międzywojennym w Wolnym Mieście Gdańsk, zrzeszał polskich sportowców.
O skierowaniu przez wiceministra kultury Jarosława Sellina do pomorskich służb konserwatorskich prośby o wpisanie do rejestru terenów dawnego Klubu Gedania poinformowało w poniedziałek Centrum Informacyjne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Rzecznik prasowy pomorskiego konserwatora zabytków, Marcin Tymiński, powiedział w poniedziałek PAP, że instytucja, którą reprezentuje, wystąpiła już do Narodowego Instytutu Dziedzictwa z wnioskiem o opinię w sprawie wpisu terenów dawnego klubu do rejestru. „Pewne elementy zlokalizowane na tym terenie znajdują się w gminnej ewidencji zabytków” – zaznaczył w rozmowie z PAP Tymiński.
Jak poinformowało w poniedziałek centrum prasowe resortu kultury, równolegle z prośbą o wpisanie do rejestru zabytków terenu dawnego klubu, wiceminister Sellin zwrócił się do wojewody pomorskiego „o ustalenie, czy znajdujące się na terenie dawnego klubu sportowego miejsce z urnami z ciałami Polaków z ziemi gdańskiej pomordowanych w latach 1939-45 spełnia wymogi do uznania za grób wojenny i tym samym podlega stosowanej opiece prawnej”.
Klub Sportowy Gedania został założony we wrześniu 1922 r. w Wolnym Mieście Gdańsk - swoistym autonomicznym terytorium pod ochroną Ligi Narodów, powołanym w 1920 r., na mocy traktatu wersalskiego. Władzę i kompetencje podzielono w nim pomiędzy II Rzeczpospolitą a Niemcy. Istniało ono w latach 1920-39, a w jego skład wchodziły m.in. Gdańsk i Sopot. Na terenie Wolnego Miasta mieszkało ponad 400 tys. ludzi - przeważała ludność niemiecka. Według różnych szacunków ludność polska liczyła od 3 do 11 proc. mieszkańców.
Jak podaje gedanopedia.pl, w Klubie Sportowym Gedania początkowo działała tylko sekcja piłki nożnej. Z czasem działalność klubu poszerzała się o kolejne sekcje, w tym lekkoatletyczne, strzeleckie, tenisowe, bokserskie, motocyklowe, piłki ręcznej, hokeja na lodzie i kolarskie. Gedania dysponowała też dwoma obiektami sportowymi z boiskami piłkarskimi, kortami tenisowymi i strzelnicą. W 1928 r. klub zrzeszał około 550 osób. Współpracował z polskimi organizacjami.
Podczas II wojny światowej zginęło 75 zawodników klubu. Po wojnie klub wznowił działalność użytkując część obiektów powstałych staraniem międzywojennych działaczy. Pamięć o 75 sportowcach – członkach klubu, którzy zginęli w czasie II wojny światowej uczczono stawiając pomnik, pod cokołem którego – jak przypomniał w poniedziałkowym komunikacie resort kultury, wmurowano urny z ziemią pochodzącą z miejsc, w których w czasie II wojny światowej ginęli Polacy, w tym ziemią z Westerplatte, Stutthofu, Szymankowa i Piaśnicy.
W ostatnich latach część terenów i obiektów sportowych klubu wykupiła firma deweloperska. W lokalnych mediach pojawiły się informacje o możliwej likwidacji obiektów sportowych i budowie na ich miejscu budynków mieszkalnych. Informacje te zaowocowały protestami wielu lokalnych środowisk. (PAP)
autor: Anna Kisicka
edytor: Paweł Tomczyk
aks/ pat/