19.01.2011. Katowice (PAP) - Fotografie z ważnych dla polskiej historii miejsc na Wschodzie znalazły się w kalendarzu, wydanym w styczniu przez katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Wśród nich są m.in. zdjęcia z Katynia oraz miejsca katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.
We wrześniowym wyjeździe uczestniczyli m.in. żona i synowie prezesa IPN Janusza Kurtyki, który zginął w katastrofie. Zrobione w Smoleńsku zdjęcia z tej wyprawy są w kalendarzu ilustracją kwietnia. Jedna z fotografii przedstawia okaleczoną przez spadający samolot brzozę, rosnącą na miejscu wypadku.
Według Kobylańskiej, wydany w nakładzie tysiąca egzemplarzy kalendarz cieszy się dużym zainteresowaniem. Katowicki IPN otrzymuje pytania od zainteresowanych jego posiadaniem z różnych regionów Polski.
W wydawnictwie znalazły się także zdjęcia m.in. z cmentarza w Katyniu, stacji kolejowej Gniezdowo, gdzie wysadzano z pociągów polskich jeńców, cmentarzyska w Kuropatach koło Mińska (miejsce rozstrzelania i pochówku ofiar stalinowskiego terroru) oraz z miejscowości Ponary, symbolizującej Golgotę Wileńszczyzny. Są także fotografie znad jeziora Świteź, z Nowogródka, Zaosia (Dworek Mickiewiczów), Wilna, Zułowa (miejsce urodzin Józefa Piłsudskiego)i Powiewiórki (miejsce jego chrztu).
Katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej od kilku lat pomaga w pielgrzymkowo-edukacyjnych wyjazdach do Katynia i na Kresy Wschodnie, służąc ich uczestnikom informacjami m.in. o historii i okolicznościach zbrodni katyńskiej.
Przedstawiciele Instytutu zapewniają, że mogą zapewnić taką merytoryczną oprawę wyjazdów wszystkim środowiskom i grupom zawodowym, które będą chciały pojechać do Katynia i innych miejsc w tamtych stronach, ważnych dla polskiej historii.
W przeszłości takie wyjazdy organizowano głównie dla uczniów i studentów; ostatnio chęć wyjazdu do Katynia, a po tragedii na lotnisku Siewiernyj także do Smoleńska, zgłaszają również inne środowiska.(PAP)
mab/ ls/