Pracownia M.O.C. Architekci wygrała konkurs na ekspozycję stałą w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie - poinformował przewodniczący komisji konkursowej Andrzej Bulanda.
Celem konkursu było uzyskanie najlepszej pod względem artystycznym, przestrzennym i funkcjonalno-użytkowym koncepcji ekspozycji stałej Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w budynkach nr 1, 2, 3 i 4 położonych na terenie byłego Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów.
Pierwszą nagrodę w wysokości 80 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji ws. zamówienia na opracowanie dokumentacji projektowej otrzymała pracownia architektoniczna M.O.C. Architekci z Katowic - Błażej Janik, Ewa Janik, Anna Skołożyńska-Cieciera. Trzecia nagroda (30 tys. zł)została przyznana Markowi Mikulskiemu i Maciejowi Małachowiczowi. Wyróżnienie w wysokości 10 tys. zł otrzymali Kinga Duda, Rafał Krzemiński, Agnieszka Szulc, Dawid Nguyen Anh.
"Budowa Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL idzie do przodu. Kilka miesięcy temu wyłoniliśmy, również w konkursie, wykonawcę projektu. Dzisiaj wyłonimy zwycięzcę konkursu na wystawę stałą. Dzisiejsze rozstrzygnięcie konkursu i podpisanie umowy pozwoli ruszyć z pracami pełną parą. To dla nas wyjątkowe wydarzenie" - powiedział obecny na konferencji wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.
Jak dodał, praca, która zwyciężyła "jest bardzo ciekawa i jestem przekonany, że spowoduje ona, że to muzeum będzie jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie Polski". "Oznacza to, że wszyscy zwiedzający Warszawę na pewno będą chcieli odwiedzić to miejsce w przyszłości" - ocenił Jaki.
W opinii sądu konkursowego, zwycięski projekt charakteryzował się najwłaściwszą realizacją programu inwestorskiego i oczekiwanego charakteru ekspozycji. "Praca cechuje się dojrzałością plastyczną oraz spójnością z charakterem projektu architektonicznego, co pozwoliło na stworzenie jednorodnego założenia o dużej sile wyrazu" - powiedział przewodniczący siedmioosobowej komisji konkursowej prof. Andrzej Bulanda.
Poinformował, że na konkurs wpłynęły trzy prace, co "może świadczyć o skali trudności związanych z tym problemem, miejscem, konkursem". "Najważniejsze jednak żeby była chociaż jedna praca, która spełnia oczekiwania zamawiającego i taka praca się tutaj znalazła" - ocenił Bulanda. Jak dodał, poziom prac był "bardzo zróżnicowany".
Zdaniem prof. Bulandy, zwycięska praca architektoniczna wskazała najwłaściwszy kierunek przekształceń i aranżacji przestrzeni muzeum - porządkuje cały teren aresztu, łącząc tradycyjną koncepcję z nowoczesnym spojrzeniem na tematykę muzealnictwa.
Nowoczesną formą są między innymi rozwiązania multimedialne, pozwalające na interakcje z częścią ekspozycji, jak np. elementy przypominające telefony z lat czterdziestych, w których będzie nadawany dźwięk, natomiast nad nimi będą umiejscowione ekrany na których będą wyświetlane materiały historyczne.
Doceniono możliwość swobodnego zwiedzania muzeum, bez konieczności poruszania się jedną trasą, dzięki czemu zwiedzający będą mogli sami wybrać sposób poznawania ekspozycji.
Jak podkreślił prof. Krzysztof Szwagrzyk, jeden z sędziów konkursu, czymś wyjątkowym jest fakt, że muzeum powstaje w więzieniu przy Rakowieckiej, które jest historycznym miejscem bezpośrednio związanym z konkretnymi wydarzeniami historycznymi. Projekt edukacyjny jest nowoczesny i multimedialny; dzięki temu muzeum będzie w stanie sprostać oczekiwaniom społecznym, które wyraźnie wzrosły po otwarciu Muzeum Powstania Warszawskiego w 2004 roku.
Celem Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL będzie przybliżenie historii żołnierzy II konspiracji, zarówno osobom nie posiadającym żadnej wiedzy historycznej, jak i tym, którzy znają tematykę niepodległościowego podziemia Polski.(PAP)
autorzy: Marek Sławiński, Maciej Puchłowski
edytor: Paweł Tomczyk
mmp/ masl/ pat/