Mądry i dobry patriotyzm – taki był testament Hanny Szczepanowskiej ps. Heban, który pozostawiła polskiej młodzieży III RP. W poniedziałek w archikatedrze św. Jana w Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe Hanny Szczepanowskiej - harcerki Szarych Szeregów, w Powstaniu Warszawskim łączniczki w zgrupowaniu Mieczysława Niedzielskiego "Żywiciela" na Żoliborzu.
„Druhna Hanna Szczepanowska dla nas, młodzieży była uosobieniem wartości II RP. To w tamtej Polsce urodziła się, dorastała i pozostała wierna tym wartościom, które próbowała przełożyć na dzisiejszą rzeczywistość i przekazać następnym pokoleniom - rówieśnikom III RP” – powiedział przewodniczący stowarzyszenia „Pokolenia Niepokornych” Adam Lewandowski.
Wokalistka, organizatorka koncertów patriotycznych Agnieszka Pawlik-Regulska najbardziej ceniła w Hannie Szczepanowskiej jej aktywność i dobrą organizację. „Umiała zauważać i wyłapywać różne cenne osoby i je przy sobie zatrzymywała” – dodała Pawlik-Regulska.
Lewandowski podkreślił, że „testamentem druhny Hanny Szczepanowskiej była odbudowa ducha narodu polskiego i w tej intencji organizowała od kilkunastu lat msze św. w archikatedrze św. Jana. Ten testament, to dziedzictwo, przed śmiercią przekazałam nam, temu najmłodszemu pokoleniu III RP i my to będziemy kontynuować”.
Szczepanowska była harcerką Szarych Szeregów, żołnierzem AK, walczyła w Powstaniu Warszawskim. Całe swoje życie poświęciła dla Polski i młodzieży, której starała się zaszczepiać miłość do ojczyzny.
Zmarła 9 października 2017 r. Została pochowana w grobie rodzinnym na warszawskich Starych Powązkach. Decyzją ministra obrony narodowej Hanna Szczepanowska została pośmiertnie awansowana na stopień majora Wojska Polskiego. Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej nadał jej pośmiertnie stopień Harcerki Rzeczypospolitej.(PAP)
autor: Paulina Kościółek
pak/ adzi/