Kilkanaście motetów wybitnego polskiego kompozytora Andrzeja Hakenbergera w 390. rocznicę jego śmierci wykonał w sobotę Polski Chór Kameralny w kościele św. Mikołaja w Gdańsku. Muzyk został pochowany w tej świątyni, ale miejsce grobu jest nieznane.
"Andrzej Hakenberger jest kompozytorem, którego niezwykle sobie cenię. Uważam go za jednego z największych, jeżeli nie największego i najwybitniejszego polskiego kompozytora, a nawet w Europie, początku XVII wieku. W tym czasie polska muzyka była na bardzo wysokim poziomie" - powiedział PAP przed koncertem dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego, Jan Łukaszewski.
Przypomniał, że Hakenberger zdobył uznanie w Krakowie w latach 1602-1607 jako muzyk królewskiej kapeli Zygmunta III Wazy, gdzie przebywali również najwybitniejsi kompozytorzy włoscy.
"Motety Hakenbergera to muzyka sakralna pisana z okazji różnych świąt, korzystająca m.in. z tradycji chorału gregoriańskiego. Charakteryzują się polichóralnością czyli rozpisaniem muzyki na kilka grup głosowych, co daje wrażenie wielości barw" - wyjaśnił szef Polskiego Chóru Kameralnego.
Łukaszewski pasjonuje się twórczością Hakenbergera od wielu lat. Już w 1990 r. nagrał z Polskim Chórem Kameralnym 18 utworów gdańskiego kompozytora, a w 1997 r. - 16. W 2013 r. zarejestrował razem ze szwajcarskim zespołem barokowym Musica Fiorita wszystkie 55 motetów Hakenbergera, co jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem na świecie. Dwupłytowy album obecnie jest przygotowywany do wydania nakładem amerykańskiej wytwórni Naxos.
O życiu Hakenbergera nie wszystko wiemy. Na stronie tytułowej jednego z druków określano go przydomkiem Pomeranum, wskazując tym samym, że pochodził z Pomorza. Gdzie jednak dokładnie się urodził i spędził młodość nie wiadomo. Pewny jest natomiast rok urodzenia kompozytora – 1574.
W 1608 r. kompozytor przyjechał do Gdańska, gdzie objął kapelmistrza miejskiego, które było równoznaczne ze stanowiskiem kapelmistrza kapeli kościoła Najświętszej Marii Panny.
Kierował kapelą złożoną z kilkunastu muzyków, był odpowiedzialny za oprawę muzyczną nabożeństw i uroczystości miejskich. Zespół pod kierunkiem Hakenbergera muzykował regularnie w Dworze Artusa towarzysząc spotkaniom gdańskiego patrycjatu. Na krótko przed śmiercią w 1627 r. artysta ożenił się po raz trzeci. Jego wybranką została gdańszczanka Dorota Bochińska.
Polski Chór Kameralny powstał w 1978 r. w Gdańsku z inicjatywy Ireneusza Łukaszewskiego. Po jego wyjeździe w 1983 r. do USA kierowanie zespołem przejął jego młodszy brat Jan, który prowadzi go do dziś. Polski Chór Kameralny tworzy 24 śpiewaków: 12 głosów żeńskich i 12 męskich.
Repertuar chóru jest bardzo różnorodny od chorałów gregoriańskich, poprzez muzykę renesansu, baroku, do współczesnej.
Gdański zespół gości stale na międzynarodowych festiwalach muzycznych oraz nagrywa dla polskich i zagranicznych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych. Szczególną pozycję wśród ponad 80 albumów chóru stanowi płyta "Penderecki: Complete Choral Works" (2009), zarejestrowana na specjalne zaproszenie samego kompozytora; w tamtym czasie była pierwszą w świecie pełną monografią utworów na chór a cappella Pendereckiego.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ mok/