Osobisty notatnik Tadeusza Kościuszki, szable i medaliony oraz animacje bitew wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, w obronie konstytucji i insurekcji można oglądać od czwartku na wystawie w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
Ekspozycję "Tadeusz Kościuszko 1746-1817 - Obywatel Świata" przygotowano w ramach obchodzonej w październiku dwusetnej rocznicy śmierci Kościuszki.
"Ukazuje ona życie Tadeusza Kościuszki, jego udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, w obronie Konstytucji 3 Maja w 1792 roku oraz Kościuszkę jako Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej Narodowej. Zwiedzający zapoznają się też z losami naszego bohatera po 1794 roku aż do śmierci na emigracji w Solurze w Szwajcarii 15 października 1817 roku" – poinformował p.o. dyrektora łódzkiego muzeum Jacek Wawrzynkiewicz.
Na wystawę złożyły się zarówno pamiątki po Kościuszce, jak i przedmioty upamiętniające jego postać. Jak podkreślił Wawrzynkiewicz, jednym z najciekawszych prezentowanych eksponatów jest osobisty notes z zapiskami Kościuszki z wojny z 1792 r. oraz eksponowane po raz pierwszy medaliony. Można oglądać także kolekcję broni – m.in. szabli oraz cyrkiel, którego Kościuszko używał podczas pobytu w West Point w Ameryce.
Prezentowane zbiory należą do łódzkiego Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Fundacji imienia Tadeusza Kościuszki w Krakowie, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie, Muzeów Narodowych w Kielcach, Warszawie i Krakowie, Biblioteki Kórnickiej oraz kolekcji prywatnych.
"Wystawę skomponowano w ten sposób, że oprócz licznych eksponatów związanych z Kościuszką widzowie będą mogli zobaczyć animacje bitew z wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, wojny w obronie konstytucji i insurekcji. Po ekspozycji zwiedzających poprowadzi nagrany głos lektora" - dodał dyrektor placówki.
Przy okazji otwartej w czwartek ekspozycji muzeum wydało okolicznościową publikację ze zdjęciami eksponatów ze zbiorów Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
Tadeusz Kościuszko (ur. 4 lutego 1746 r., zm. 15 października 1817 r.) był polskim i amerykańskim generałem, Najwyższym Naczelnikiem Siły Zbrojnej Narodowej ogólnonarodowego powstania zwanego insurekcją kościuszkowską. Walczył o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat Rokiem Tadeusza Kościuszki. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ itm/