2011-05-16 (PAP) - Polsko-Rosyjskie Centrum Porozumienia i Dialogu, mające upowszechniać wiedzę o historii, kulturze i dziedzictwie obu narodów, zainauguruje działalność 23 czerwca we Wrocławiu. W uroczystości wezmą udział ministrowie kultury Polski i Rosji - poinformował PAP pełnomocnik ds. utworzenia Centrum dr Sławomir Dębski.
Polsko-Rosyjskie Centrum Porozumienia i Dialogu zostało powołane z inicjatywy Polsko-Rosyjskiej Grupy ds. Trudnych. 2 czerwca jej przedstawiciele spotkają się w Rydze na Łotwie na konferencji naukowej poświęconej 90. rocznicy podpisania traktatu pokojowego kończącego wojnę polsko-bolszewicką z 1920 r. i ustalającego granice między II Rzeczpospolitą a sowiecką Rosją.
"To będzie konferencja poświęcona 90. rocznicy Traktatu Ryskiego kończącego wojnę polsko-bolszewicką z 1920 r. To jeszcze nie będzie inauguracja Centrum, bo ta jest planowana dopiero na koniec czerwca we Wrocławiu" - poinformował Dębski, który jako pełnomocnik ministra kultury zajmuje się obecnie tworzeniem Centrum, mającego wspierać polsko-rosyjski dialog i współpracować z analogiczną placówką, która ma powstać w Rosji.
Inauguracja połączona z realizacją pierwszego projektu Centrum - Polsko-Rosyjskiego Kongresu Mediów - odbędzie się w dniach 23-25 czerwca we Wrocławiu. "Udział w tym przedsięwzięciu potwierdzili już ministrowie kultury Polski i Rosji" - poinformował Dębski. Dodał, że obecni będą także byli ministrowie spraw zagranicznych obu państw, współprzewodniczący Grupy ds. Trudnych Adam Rotfeld i Anatolij Torkunow oraz eksperci, którzy zajmują się relacjami Polski i Rosji.
Podkreślił też, że idea Polsko-Rosyjskiego Kongresu Mediów jest taka, by "poprzez spotkania dziennikarzy generować materiały dotyczące stosunków polsko-rosyjskich i je upowszechniać".
"To będzie ciekawe wydarzenie uzupełniające trochę spektrum różnego rodzaju przedsięwzięć polsko-rosyjskich" - podkreślił. Dodał, że więcej informacji o Kongresie będzie dostępnych wkrótce na stronie internetowej.
Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia ma m.in. inicjować, podejmować i wspierać działania na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach polsko-rosyjskich. Ma prowadzić badania naukowe i działalność wydawniczą, upowszechniać wiedzę o stosunkach polsko-rosyjskich, historii, kulturze i dziedzictwie obu narodów. Placówki działające w ramach Centrum - w Warszawie i Moskwie - mają dysponować budżetami po około 1 mln euro rocznie.
W Polsce ustawa o Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia weszła w życie 19 kwietnia. W tej chwili trwają prace administracyjne: rejestracja Centrum, otwarcie kont i przygotowanie siedziby w Polsce. W Rosji trwają jeszcze uzgodnienia międzyresortowe aktów wykonawczych, ale - jak zapewnił Dębski - prace legislacyjne ze strony Rosjan nie są opóźnione. (PAP)
nno/ hes/ jra/