23.11.2017
Pokaz premierowy filmu dokumentalnego Mieczysława Bartłomieja Vogta "Zdzisław Najder. Chciałem zostać lotnikiem" odbędzie się 23 listopada br. o godz. 18:00 w Kinie Kultura w Warszawie. Po filmie odbędzie się dyskusja z udziałem publiczności, w której udział wezmą: prof. Andrzej Paczkowski, Mirosław Chojecki, Michał Komar i Reżyser Mieczysław B. Vogt.
Dyskusję poprowadzą prof. Ewa Marciniak i Artur Wolski. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, konieczna jest rejestracja pod linkiem: www.premierafilmunajder.evenea.pl .
Zdzisław Najder – legenda „Solidarności”, założyciel Polskiego Porozumienia Niepodległościowego, były szef Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, historyk literatury, znawca twórczości Josepha Conrada. Film Vogta koncentruje się na latach 1975-1992, od utworzenia przez Najdera Polskiego Porozumienia Niepodległościowego, po przejęcie funkcji dyrektora polskiej rozgłośni RWE, aż do wycofania się z życia publicznego po ujawnieniu epizodu współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa.
„Po komunistach można było się spodziewać najgorszego – Jacek Merkel wspomina moment, kiedy sąd warszawski w trybie zaocznym skazał na śmierć Zdzisława Najdera po przejęciu przez niego stanowiska dyrektora polskiej rozgłośni Radia Wolna Europa – jeśli wydali na kogoś wyrok śmierci to oznaczało, że jest to dla nich bardzo niebezpieczna osoba, co było symbolicznym potwierdzeniem dla nas, że jest to nasz człowiek."
Mieczysław Bartłomiej Vogt przedstawił w dokumencie, poprzez losy Zdzisława Najdera i z jego perspektywy, ważny okres we współczesnej historii Polski - transformacji ustrojowej i reorientacji geopolitycznej. Film obrazuje intelektualistę w świecie wielkiej polityki, która nosi znamiona bezwzględnej, cynicznej i przewrotnej gry. Bohater od pisania o historii literatury, czy też o historii w ogóle, przeszedł do próby wpłynięcia na jej bieg.
Scenariusz i reżyseria: Mieczysław Bartłomiej Vogt
Producent wykonawczy: Video Studio Gdańsk
Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Koproducentami dokumentu są: Europejskie Centrum Solidarności, TVP SA, Video Studio Gdańsk.
Sponsor Główny filmu: Grupa ENERGA
Współorganizatorzy pokazu: Stowarzyszanie Filmowców Polskich, Ośrodek KARTA, Kino Kultura
Mieczysław Bartłomiej Vogt – absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim i reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Reżyser wielu filmów dokumentalnych o wybitnych polskich twórcach, np. o Tadeuszu Konwickim („Tadeusz Konwicki. Próba portretu artysty. Warszawa. 1989.”), Leszku Kołakowskim („Leszek Kołakowski”), Jarosławie Iwaszkiewiczu („Jarosław Iwaszkiewicz. Jakim pozostał ludzkiej pamięci?”), o legendarnych miejscach, takich jak gdański Żak, teatr Bim-Bom, Krakowska Szkoła Filmowa, a także ważnych wydarzeniach historycznych i społecznych, m.in. „Polska 1944-1953 w filmowych materiałach archiwalnych”, „Grudzień 70. Interesy władzy”, „Marcowa gra. Czy Władysław Gomułka był antysemitą?”.