Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej stojący w centrum Szczecina został zdemontowany. W ciągu najbliższych dni nastąpi rozbiórka cokołu – poinformował w poniedziałek PAP szczeciński magistrat.
„Od środy trwają prace związane z rozbiórką pomnika. W poniedziałek została zdemontowana kolumna, w ciągu najbliższych dni zostaną usunięte fundamenty monumentu” - powiedziała PAP Sylwia Cyza-Słomska z biura prasowego Urzędu Miasta w Szczecinie.
Jak wyjaśniła „podczas prace demontażowych płaskorzeźby oraz elementy rzeźbiarskie zostały zabezpieczone”.
Magistrat zapowiedział, że kompozycje figuralne oraz herby miast zostaną wyeksponowane w 2018 r. w południowo-wschodniej części kwatery wojennej Cmentarza Centralnego w Szczecinie. Na miejscu znajdzie się także informacja dotycząca historii pomnika.
Szczecińska Pracownia Architektoniczna Archaid w marcu br. wygrała konkurs na zagospodarowanie placu, na którym obecnie stoi pomnik. „Po remoncie będzie to przestrzeń wykorzystywana przez mieszkańców, z ławkami i zielenią, a także pod cele wystawowe i wydarzeniowe. Będzie to przedłużenie Alei Kwiatowej” - wyjaśniła Cyza-Słomska.
Zakładany przez szczeciński magistrat maksymalny koszt prac budowlanych, które będą wiązały się z realizacją projektu nie może przekroczyć 2,5 mln zł. Realizacja ma rozpocząć się w 2018 r.
Szczeciński magistrat planuje także demontaż Pomnika Tych, Którzy Zdobywali Szczecin. „Do tej pory nie ustaliśmy terminu jego rozbiórki, gdyż jest to związane z remontem ulicy Nehringa i Szosy Polskiej. Trwa przygotowanie dokumentów oraz kosztorysu remontu” - zaznaczyła Cyza-Słomska.
Pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej stał na Złotym Szlaku - reprezentacyjnej ścieżce spacerowej prowadzącej od Jasnych Błoni do Zamku Książąt Pomorskich.
Pomnik upamiętniający zasługi Armii Czerwonej w zdobywaniu miast Pomorza Zachodniego podczas II wojny światowej został odsłonięty 23 kwietnia 1950 r. w piątą rocznicę wkroczenia do Szczecina armii sowieckiej. Pomnik ustawiono na reprezentacyjnym placu w centrum miasta. W 1992 r. na polecenie urzędu miejskiego usunięto z pomnika wieńczącą go pięcioramienną betonową gwiazdę, którą obecnie można oglądać w Centrum Dialogu Przełomy, oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie. (PAP)
autor: Marta Zabłocka
edytor: Paweł Tomczyk
mzb/ pat/