2011-06-09 (PAP) - Integrację środowiska akademickiego i edukatorów, którzy pracują w miejscach pamięci Holokaustu, stawia sobie za cel Europejskie Stowarzyszenie Studiów nad Holokaustem. Konferencja inaugurująca działalność stowarzyszenia rozpocznie się w niedzielę w Krakowie.
Jego zdaniem powołanie do życia stowarzyszenia to także krok do profesjonalizacji badań naukowych prowadzonych nad Holokaustem w Europie. „Szczególnie istotne znaczenie ma fakt, że inicjatywa zostaje zrealizowana w Polsce – kraju wyjątkowo naznaczonym tragicznym doświadczeniem Holokaustu” - dodał.
Bartyzel podkreślił, że znaczenie studiowania historii Holokaustu staje się coraz bardziej powszechnie rozumiane. W ostatnich latach wzrosła świadomość wagi badań nad tym trudnym zagadnieniem, czego dowodem jest coraz większa liczba badaczy, a także edukatorów pracujących w miejscach pamięci. Wiele uniwersytetów europejskich powołało jednostki akademickie, które zajmują się badaniami nad Holokaustem i innymi zbrodniami ludobójstwa w ujęciu naukowym, między innymi pod kątem historycznym, politologicznym, socjologicznym, czy teologicznym.
Konferencja inaugurująca działalność stowarzyszenia rozpocznie się w niedzielę w Krakowie. Kolejne trzy dni uczestnicy spędzą w Oświęcimiu. „Konferencja jest efektem współpracy ekspertów i badaczy Holokaustu z Polski, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Niemiec. Jej organizatorami są: Instytut Socjologii oraz Centrum Badań Holokaustu Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau” - powiedział Bartyzel. (PAP)
szf/ mlu/ ura/