Znane i lubiane wiersze dla dzieci m.in. Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i Wandy Chotomskiej, wzbogacone ilustracjami polskich artystów znalazły się w publikacji "Pierwsze wiersze dla..", będącej elementem kampanii "Mała książka - wielki człowiek".
"Pojawienie się tej książki jest przede wszystkim ważnym sygnałem wysyłanym do rodziców - książka jest istotna, tak samo ważna jak spacer na świeżym powietrzu czy mleko matki. Kluczową sprawą wydaje się, żeby ona stała się jedną z zabawek, oczywistych przedmiotów będących w zasięgu ręki" - powiedziała dr Zofia Zasacka z Instytutu Badań Edukacyjnych podczas inauguracji kampanii społecznej "Mała książka - wielki człowiek", zorganizowanej przez Instytut Książki.
Celem kampanii jest uświadomienie rodzicom małych dzieci jak ważną rolę obcowanie z książką odgrywa w rozwoju człowieka już od najmłodszych lat. W ramach akcji jesienią br. Instytut Książki wydał publikację "Pierwsze wiersze dla..." przygotowaną z myślą o najmłodszych czytelnikach; jej premiera odbyła się we wtorek, a otrzymają ją wszystkie dzieci urodzone od początku grudnia.
Znalazły się w niej utwory najpopularniejszych polskich poetów, m.in. Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Wandy Chotomskiej czy Ludwika Jerzego Kerna, a autorami ilustracji są Ewa Kozyra-Pawlak i Paweł Pawlak. Sama kampania, realizowana w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, prowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, będzie odbywać się m.in. w mediach tradycyjnych i społecznościowych.
Jak podkreślili autorzy projektu, kluczową kwestię w powodzeniu akcji odgrywa świadomość rodziców. Dr Zasacka zaznaczyła, że czytanie to "trening uważności - zarówno społecznej, intelektualnej i emocjonalnej - nie tylko dla dziecka, ale także dla jego opiekunów".
"Musimy przekonać rodziców, że to ma znaczenie dla rozwoju całej rodziny - dla jej więzi i wspólnych doświadczeń, bo czytanie książek pełni wiele funkcji" - powiedziała. Jak dodała, ważne jest to szczególnie w dzisiejszych czasach, gdyż "jesteśmy w trakcie zmian cywilizacyjnych i w codzienności dziecka pojawia się ekran". "A wspólne czytanie to element spajania rodziny" - oceniła Zasacka. Jak dodała, pomaga ono rozwijać "umiejętność rozpoznawania i nazywania emocji, przejmowania perspektywy +innego+, dzięki czemu rozwija się komunikacja społeczna".
Zdaniem prezes Polskiej Sekcji IBBY – Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych Anny Marii Czernow, czytanie utworów o zrytmizowanej strukturze pomaga dziecku w procesie rozwijania mowy, a w wybranych do publikacji wierszach odnaleźć można sytuacje bliskie rzeczywistości małego odbiorcy.
"Wszystkie są bliskie takich sytuacji, które dziecko od maleńkości rozpoznaje - sytuacja kładzenia się spać, sytuacje związane z ciałem, rodziną, z tym, jak dziecko postrzega świat, jak oswaja sobie różne zjawiska, również abstrakcyjne i niezrozumiałe, sprowadzając je do kategorii codzienności" - powiedziała Czernow. Jak dodała "dobrzy poeci dla dzieci zawsze umieją ubrać w bardzo przystępne słowa zagadkę, która tkwi w rzeczywistości".
Instytut Książki to narodowa instytucja kultury, powołana w 2004 r. przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, której celem jest promocja polskiej literatury na świecie oraz popularyzacja książek i czytelnictwa w Polsce.(PAP)
autor: Nadia Senkowska
nak/ agz/