Szopkę z ruchomymi figurami, która upamiętnia m.in. przyszłoroczną rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, a także szopkę z blisko setką żywych zwierząt - można od poniedziałku, pierwszego dnia świąt Bożego Narodzenia, oglądać w Łomży.
Tradycyjnie w czasie pasterki, czyli w tym roku w nocy z niedzieli na poniedziałek, uruchomiona została ruchoma szopka ojców kapucynów w Łomży. Jest ona największą tego typu szopką w północno-wschodniej Polsce.
Została zbudowana w latach 30. ubiegłego wieku (odnowiono ją w 2007 roku), jest tam ok. 50 postaci, uruchamianych poprzez system przekładni i małych wózeczków, które służą do przemieszczania figur po określonych torach. Dzięki dodatkowym mechanizmom postacie mogą poruszać głowami i zdejmować czapki w hołdzie.
Są w tej szopce m.in. Mieszko I, św. Wojciech, Władysław Jagiełło, królowa Jadwiga i król Jan III Sobieski z husarią, a także np. Adam Mickiewicz czy Fryderyk Chopin. Ze współczesnych można tam zobaczyć papieża Franciszka, św. Jana Pawła II, siostrę Faustynę Kowalską, ojca Maksymiliana Kolbego, Lecha Wałęsę czy Czesława Miłosza.
W tym roku - jak powiedział PAP proboszcz parafii ojciec Mirosław Ferenc - w szopce pojawiły się też elementy ważne dla historii miasta. W przyszłym roku Łomża będzie świętowała 600-lecie nadania praw miejskich. By przypomnieć o tym wydarzeniu, w tle szopki, znalazły się łomżyńskie kamieniczki z naniesioną informacją o tej rocznicy.
Ferenc powiedział, że zaakcentowano też przypadającą w przyszły roku 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wśród figur jest postać marszałka Józefa Piłsudskiego, który trzyma biało-czerwoną flagę z rocznicowym napisem.
Natomiast po raz już 16. największa żywa szopka w regionie stanęła przy kościele pw. Andrzeja Boboli w Łomży. Jak powiedział PAP proboszcz parafii ks. Andrzej Popielski, w tym roku w szopce znalazło się ok. 100 zwierząt. Należą one do okolicznych rolników, którzy bardzo chętnie oddają na czas otwarcia szopki zwierzęta. Parafia jest co prawda miejska, ale należy do niej również kilka podłomżyńskich wsi i to głównie od ich mieszkańców pochodzą zwierzęta.
W tym roku w szopce można podziwiać m.in. owieczki, króliki, kozy, pawie, bażanty, pawie, gołębie, kuropatwy, gęsi, kaczki i kury. Szopka będzie otwarta do 6 stycznia. (PAP)
autor: Sylwia Wieczeryńska
swi/ malk/