Miejskie Muzeum Historii Fotografii (MHF) w piątek oficjalnie przejęło zabytkową strzelnicę Piłsudskiego na Woli Justowskiej w Krakowie. Umowa dzierżawy zawarta została z Zarządem Infrastruktury Sportowej (ZIS) na czas nieokreślony.
Budynek odnowionej strzelnicy na razie jest pusty. Po Nowym Roku Muzeum Historii Fotografii przeniesie tam, z siedziby przy ul. Józefitów, stałą ekspozycję "Portret" oraz zbiory biblioteczne. Powstanie tam też lokal gastronomiczny.
Muzeum musi jeszcze zagospodarować blisko hektarowy teren wokół strzelnicy. "Będzie to miejsce rekreacyjne, do miłego spędzania czasu" – zapowiedział dyrektor. Powstanie m.in. ogród doświadczeń w ramach projektu "Szkoła widzenia". "Chciałbym, żeby po wakacjach obiekt był już dostępny dla publiczności. Póki co, musimy go odpowiednio urządzić, przygotować kompleksową ofertę. Możemy to zrobić teraz, po podpisaniu umowy z Zarządem Infrastruktury Sportowej" – powiedział PAP dyrektor Muzeum Historii Fotografii Marek Świca.
Dodał też, że w przyszłym roku, z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w strzelnicy Piłsudskiego zostaną zorganizowane specjalne, okolicznościowe wydarzenia.
O przejęciu zabytkowej strzelnicy przez Muzeum Historii Fotografii zadecydował w październiku prezydent miasta Jacek Majchrowski. Prezydent miał na względzie fakt, że Muzeum Historii Fotografii na najbliższe trzy lata będzie musiało przenieść swoją działalność w kilka innych miejsc (na razie, oprócz strzelnicy Piłsudskiego, wiadomo o budynku dawnego głównego dworca PKP). Powodem jest planowany remont głównej siedziby muzeum przy ul. Józefitów oraz budynku przy ul. Rakowickiej.
Kilka miesięcy temu Zarząd Infrastruktury Sportowej ogłosił przetarg na wynajem zabytkowej strzelnicy. Konkurs jednak wzbudził wiele kontrowersji wśród radnych i mieszkańców Krakowa - zwracano uwagę, że przetarg jest zorganizowany w sposób nieprzejrzysty. We wrześniu do krakowskiej prokuratury rejonowej wpłynęło zawiadomienie ws. możliwości popełnienia przestępstwa w związku z przetargiem na wynajem zabytkowej strzelnicy Józefa Piłsudskiego.
Zarząd Infrastruktury Sportowej zamknął przetarg bez rozstrzygnięcia. Wkrótce potem prezydent Krakowa zadecydował, że kolejnego przetargu nie będzie i że użytkownika obiektu miasto zaproponuje jedną z krakowskich instytucji kultury.
Zabytkowa strzelnica na Woli Justowskiej w ciągu ostatnich trzech lat został gruntownie wyremontowana. Koszt modernizacji obiektu wyniósł ok. 12 mln zł, z czego większość pokryła gmina miejska Kraków.
Strzelnica została wzniesiona w latach 1886-87, a rozbudowana pod kierunkiem inż. Emila Gołogórskiego w 1898 r. Była elementem zaplecza garnizonu Twierdzy Kraków, służyła żołnierzom austriackim, a potem m.in. członkom Związku Strzeleckiego - paramilitarnej organizacji powołanej w 1910 r. W przededniu wybuchu pierwszej wojny światowej doskonalili tu swoje umiejętności legioniści Józefa Piłsudskiego. Zarówno w okresie międzywojennym, jak i po drugiej wojnie światowej, strzelnica należała do krakowskiego garnizonu. W latach 90. XX obiekt, wymagający gruntownego remontu, przejęła gmina miejska Kraków. (PAP)
Autor: Beata Kołodziej
bko/aszw/