Instytut Pamięci Narodowej uruchomi 18 stycznia w Chicago kolejny, zagraniczny Przystanek Historia - poinformowano w niedzielę na stronie Instytutu. Celem placówki jest popularyzacja wiedzy o historii najnowszej, a także prowadzenie dyskusji o historii Polski.
"Uroczystość powołania Przystanku Historia IPN i podpisanie porozumienia w sprawie współpracy odbędzie się 18 stycznia 2018 w siedzibie konsulatu RP w Chicago. Partnerem projektu będzie Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce. Spotkaniu towarzyszyć będzie prezentacja animacji +Niezwyciężeni+ i przedstawienie oferty działań Biura Edukacji Narodowej IPN, prezentacja projektu +Archiwum Pełne Pamięci+ oraz książki +Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Stanach Zjednoczonych w latach 1953–1990+ przygotowanej przez białostocki oddział IPN" - napisano w komunikacie IPN.
Jak podano, podczas pobytu w Chicago członkowie delegacji IPN z prezesem dr. Jarosławem Szarkiem na czele spotkają się z przedstawicielami organizacji polonijnych m.in. Zrzeszenia Nauczycieli Polskich, Związku Narodowego Polskiego oraz Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce. W programie zaplanowane jest także spotkanie z członkami Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej.
Przedstawiciele IPN odwiedzą również miejsca pamięci związane z historią Polski. 21 stycznia w kościele św. Trójcy w Chicago prezes IPN po uroczystej mszy św. w katakumbach kościoła złoży ziemię z Kwatery "Ł". W czasie wizyty odbędą się także otwarte spotkania z Polonią – w Millenijnym Ośrodku Jezuickim (16 stycznia), w Domu Podhalan (19 stycznia) oraz w kościele Św. Trójcy (21 stycznia), gdzie spotkaniu towarzyszyć będzie otwarcie wystawy "Nie tylko 303".
"Równolegle edukatorzy IPN przeprowadzą zajęcia w szkołach polskich na temat polskich symboli narodowych oraz wybranych zagadnień związanych z animacją +Niezwyciężeni+ – rotmistrza Witolda Pileckiego, Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej i polskich lotników w Bitwie o Anglię" - podano w komunikacie.
IPN poinformował, że w Chicago odbędzie się także premiera najnowszej gry IPN "Miś Wojtek". Edukatorzy przeprowadzą także warsztaty dla nauczycieli na temat wykorzystania gier IPN na zajęciach historii, "Śledztwo katyńskie – praca z artefaktami" oraz "Wokół symboli narodowych".
Przystanki Historia działają w wielu miastach w Polsce, a także za granicą - m.in. w Wilnie, w Brukseli, w Nowym Jorku. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ pad/