Ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska złożyła w poniedziałek, w 155. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, wieniec na grobie rodzinnym jednego z przywódców powstania Aleksandra Oskierki na wileńskiej Rossie.
„Składając symbolicznie wieniec na grobie Oskierki i jego córki, chcemy uczcić pamięć wszystkich powstańców, którzy spoczęli w tej ziemi” - powiedziała PAP ambasador Doroszewska.
Wskazała, że w drodze do niepodległości Polski i Litwy „powstanie styczniowe było kluczowym momentem”. Przypomniała, że chociaż powstanie zostało przegrane, to „w dłuższej perspektywie widzimy wiele elementów wygranej”.
„Pierwsza rzecz to umocnienie patriotyzmu i chęci odzyskania niepodległości. Powstanie ukształtowało też inteligencję patriotyczną, która swą wiedzę przekazywała innym warstwom społecznym” - powiedziała ambasador.
Doroszewska złożyła też kwiaty przy pomniku powstańców styczniowych w miejscowości Ejszyszki w rejonie solecznickim, tuż przy granicy z Białorusią. Wzięła też udział w uroczystej akademii okolicznościowej z okazji 155. rocznicy wybuchu powstania zorganizowanej w Domu Polskim w Ejszyszkach.
Pomnik Powstańcom Styczniowym w Ejszyszkach z napisem w językach polskim i litewskim: „Pamięci bohaterów tej ziemi, którzy poświecili swe życie, abyśmy żyli w wolnej i sprawiedliwej ojczyźnie 1863-1864” wzniesiono przed pięciu laty. W 1863 roku wikary parafii ejszyskiej ks. Józef Horbaczewski jako pierwszy w powiecie lidzkim ogłosił Manifest Rządu Tymczasowego. Powstańcy pod dowództwem ks. Horbaczewskiego dołączyli do oddziału Ludwika Narbutta. Wśród powstańców z Ejszyszek był m.in. Michał Elwiro Andriolli – ilustrator dzieł Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Józefa Ignacego Kraszewskiego.
Na Wileńszczyźnie są dziesiątki miejsc związanych z pamięcią powstania styczniowego, najwięcej - w Wilnie. Na wileńskim cmentarzu na Rossie jest około 30 grobów uczestników powstania. Są groby na cmentarzach na Antokolu i na Bernardyńskim. Są tablice ku czci ks. Franciszka Zawadzkiego w kościele śś. Piotra i Pawła na Antokolu, ks. Stanisława Iszory w dawnym kościele dominikanów, ks. Rajmunda Ziemackiego i ks. Stanisława Piotrowicza w kościele św. Rafała oraz dowódcy powstańczego Konstantego Kalinowskiego na murach klasztoru dominikanów. Tablica i krzyż upamiętniający powstańców znajduje się też na wileńskim Placu Łukiskim.
Powstanie styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim, a potem na terenie byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Objęło swym zasięgiem tereny obecnej Polski, Litwy, Białorusi i części Ukrainy. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się klęską powstańców na jesieni 1864 roku.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ klm/ ap/