W kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Toruniu ekshumowano bp. Adolfa Szelążka i przeniesiono jego szczątki. Jest to kolejny etap procesu beatyfikacyjnego duchownego. Wierni z diecezji toruńskiej modlili się o rychłe wyniesienie go na ołtarze.
Ekshumacji dokonano we wtorkowe przedpołudnie. Na konferencji prasowej poświęconej temu wydarzeniu biskup diecezjalny Wiesław Śmigiel podkreślał, że trwający proces beatyfikacyjny, a co za tym idzie wszystkie jego elementy, są rodzajem oddania należytej czci duchownemu. Bp Szelążek (1865-1950) stał na czele diecezji łuckiej na Wołyniu skąd został wydalony przez władze sowieckie w 1946. Wcześniej - w 1945 roku - został aresztowany przez NKWD i był więziony w Kijowie.
"Po wygnaniu z Wołynia trafił do diecezji toruńskiej. Najpierw był w Kielcach, a później trafił do diecezji toruńskiej do Zamku Bierzgłowskiego. To miejsce było dla niego bardzo gościnne, a dziś możemy zdać sobie sprawę, jak wielki dar otrzymaliśmy, gdyż przyjęliśmy świętego, człowieka wybitnego i bardzo zasłużonego dla Kościoła" - wskazał bp Śmigiel.
Siostra Hiacynta Augustynowicz - postulatorka procesu beatyfikacyjnego duchownego przypomniała, że diecezjalny etap tego procesu trwał od 2013 do 2016 roku i pozwolił zgromadzić 10,5 tysiąca stron dokumentów. Ojciec Szczepan Praśkiewicz OCD, który jest konsultorem Watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, przedstawił informację o stanie zachowania szczątek bp. Szelążka stwierdzając, że ciało jest obecnie zeszkieletowane. W grobie w koście św. Jakuba Apostoła zachowały się szaty biskupie, medalik z łańcuszkiem i krzyż z korpusem Chrystusa, a także biskupia mitra (nakrycie głowy dostojników kościelnych).
Po godzinie 17 rozpoczęły się w świątyni uroczyste nieszpory podczas których szczątki złożono do nowego sarkofagu. Jak wskazuje diecezja toruńska, będzie on wystawiony w bocznej nawie kościoła, żeby wierni mieli lepszy dostęp do szczątek w celu kultu osobistego. Relikwiami szczątki bp. Szelążka staną się po beatyfikacji. O rychłe wyniesienie na ołtarze duchownego wierni modlili się podczas wieczornej mszy świętej pod przewodnictwem biskupa Śmigla.
Sługa Boży bp Szelążek ur. się 30 lipca 1865 roku w Stoczku Łukowskim (woj. lubelskie). Gimnazjum ukończył w Siedlcach, a seminarium duchowne w Płocku, gdzie był profesorem, a później rektorem seminarium. W tamtejszej diecezji został też biskupem pomocniczym. Na czele diecezji łuckiej na Wołyniu stał od 1926 roku. Duchowny założył Zgromadzenia Sióstr Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus.
Mszy św. żałobnej po śmierci biskupa w 1950 roku przewodniczył 13 lutego w Toruniu ówczesny prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. (PAP)
autor: Tomasz Więcławski
twi/ jw/