Pistolet Sten wytworzony w zakładach produkujących broń dla Armii Krajowej, order Virtuti Militari nadany ppłk. Przemysławowi Kraczkiewiczowi oraz jego portret wykonany w czasie niewoli niemieckiej prezentowane są w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Zestaw pamiątek po ppłk. Przemysławie Kraczkiewiczu prezentowany jest od soboty przez miesiąc w Muzeum II Wojny Światowej (MIIWŚ) w Gdańsku w ramach cyklu "Eksponat miesiąca" pokazującego wyjątkowe eksponaty placówki. Przedmioty pokazywane są w specjalnej gablocie znajdującej się w centralnym miejscu holu Muzeum, niedaleko wejścia głównego.
Kierownik działu wystawienniczego MIIWŚ, Marcin Westphal tłumaczył w sobotę dziennikarzom, że w czwartej już odsłonie cyklu placówka zdecydowała się pokazać przedmioty związane z ppłk. Przemysławem Kraczkiewiczem (1897–1971). „Jest to osoba mniej znana, ale bardzo interesująca, od początku związana z podziemiem i mało znaną, konspiracyjną produkcją zbrojeniową” - uzasadniał. „Postać warta poznania, warta zbadania” – dodał.
„Przed wojną był inżynierem, konstruktorem, pracownikiem zakładów Ursus, oraz dyrektorem technicznym państwowych zakładów inżynierii i od wybuchu wojny był bardzo zaangażowany w działalność konspiracyjną” – tłumaczył. Wyjaśnił, że w podziemiu był konstruktorem broni i uzbrojenia dla Związku Walki Zbrojnej a później dla Armii Krajowej. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. „Przez cały czas związany był z podziemnych wytwarzaniem broni, głównie broni palnej, dlatego wśród prezentowanych przedmiotów jest pistolet Sten, który był wytworzony w podziemnej wytwórni AK” – wskazał Westphal.
Po upadku Powstania warszawskiego trafił do niewoli, m.in. do obozu jenieckiego Sandbostel w północno-zachodnich Niemczech, gdzie poznał m.in. włoskiego oficera, rysownika Alessandro Berrettiego. Jest on autorem prezentowanego portretu ppłk. Kraczkiewicza. Po uwolnieniu wyjechał do Londynu, gdzie zaangażował się w działalność kombatancką i tam zmarł. Nie powrócił do Polski. Za swoją działalność został odznaczony orderem Virtuti Militari.
Pracownik muzeum powiedział, że planowane jest „szczegółowe prześledzenie losów podpułkownika, żeby poznać jeszcze więcej informacji na jego temat”. Westphal wyjaśnił, że order Virtuti Militari i portret ppłk. trafiły do muzeum jako dar od prywatnej, niespokrewnionej osoby, natomiast pistolet maszynowy Sten MIIWŚ kupiło „jakiś czas temu” jako broń, która była wytwarzana przez polskie podziemie.
Kierownik działu wystawienniczego MIIWŚ przypomniał, że ideą cyklu „Eksponat miesiąca” jest prezentacja jednego lub kilku przedmiotów, które mają zachęcać do zwiedzania MIIWŚ i Wystawy Głównej. „Jest to też możliwość pokazania ciekawych przedmiotów, które np. nie są prezentowane na wystawie głównej” – dodał. (PAP)
autor: Bożena Leszczyńska
bls/ son/