Modernistyczny budynek poczty w Bytomiu (Śląskie) został wpisany do rejestru zabytków woj. śląskiego. Budynek poczty przy obecnej ul. Miarki 2 wybudowano w latach 1930 –1931 według projektu działającego na Śląsku architekta Theodora Ehla (1876-1945) specjalizującego się głównie w budownictwie kościelnym, ale projektującego też obiekty przemysłowe i użyteczności publicznej.
Od 1921 r. Bytom był miastem granicznym Republiki Weimarskiej. Funkcjonująca w tym czasie poczta z siedzibą przy ul. Piekarskiej była oddalona była od dworca kolejowego, co utrudniało transportowanie wzrastającej liczby przesyłek. Dlatego już w 1923 r. planowano wybudowanie nowego budynku poczty jako części dworca. Ostatecznie wzniesiono go w pobliżu dworca, przy ówczesnej ul. Hubertusstraße, w bezpośrednim sąsiedztwie kolejowego peronu pocztowego. Funkcję poczty budynek pełni do dziś.
„Odwiedzając pocztę część z nas zapewne nie zwróciła uwagi na zabytkowe detale. Teraz odbierając przesyłkę warto przyjrzeć się wystrojowi głównego holu, w którym zachowały się oryginalne posadzki, okładzina ścian, a także marmurowe kontuary kas i skrytki pocztowe wmurowane w ścianę po lewej stronie od wejścia” – powiedziała miejska konserwator zabytków Dominika Kściuczyk.
Jak wynika z uzasadnienia decyzji w sprawie wpisu do rejestru zabytków, główny budynek poczty przy ul. Miarki 2 to wartościowy architektonicznie, dobrze zachowany przykład bytomskiej architektury modernistycznej dwudziestolecia międzywojennego, który nadal używany jest zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem – jako siedziba poczty. Za wpisem do rejestru przemawiał też fakt, że gmach starannie zaprojektowano zarówno pod kątem funkcji jak i estetyki - geometryczna, racjonalna prostota połączona została z mocnym, wertykalnym akcentem narożnika. (PAP)
Autor: Anna Gumułka
lun/ agz/