Premiera filmu „Rudna – grudzień 1981” dotyczącego przebiegu i pacyfikacji strajku w Zakładach Górniczych „Rudna” odbędzie się we wtorek w kinie PCA w Polkowicach. Film powstał na zlecenie wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Jak poinformowała PAP Barbara Misiewicz z biura prasowego wrocławskiego oddziału IPN, film powstał po to, aby przybliżyć społeczeństwu historię strajku w Zakładach Górniczych „Rudna”. „Wydarzenie to jest niestety słabo znane w Polsce i na Dolnym Śląsku, z upływem lat obserwuje się również, iż pamięć o tych wydarzeniach zanika także w społeczeństwie Zagłębia Miedziowego. Szczególnie dotkliwie brak wiedzy o strajku w ZG „Rudna” i szerzej o „Solidarności” dostrzega się wśród młodzieży i pokolenia urodzonego po 1989 r.” - powiedziała Misiewicz.
Stąd właśnie, jak dodała, narodził się pomysł, aby wiedzę o przebiegu i pacyfikacji strajku w ZG „Rudna” spopularyzować w formie dokumentalnego filmu edukacyjnego adresowanego do młodych widzów. Film będzie stanowić pomoc dydaktyczną dla nauczycieli m.in. podczas lekcji historii.
Film powstał na zlecenie Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN we Wrocławiu w oparciu o dotychczasowe badania historyczne.
W filmie wystąpili sami uczestniczy strajku, którzy opowiedzieli o przebiegu wydarzeń, w tym kilku jego przywódców, m. in. Andrzej Poroszewski, Franciszek Kamiński, Jan Tabor i Edward Wóltański. „Wypowiedzi uczestników strajku dynamicznie przeplatane są scenami rekonstrukcyjnymi, co wraz z podkładem muzycznym czyni odbiór filmu bardzo atrakcyjnym” - dodała Misiewicz.
Jak powiedział PAP Łukasz Sołtysik z Oddziałowego Biura Badań Historycznych wrocławskiego oddziału IPN, strajk okupacyjny w ZG „Rudna” w Polkowicach w świetle obecnych badań historycznych był największym protestem na Dolnym Śląsku. Trwał od 14 do 17 grudnia 1981 r. i wzięło w nim udział od 5 do 7 tys. osób. W protest przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego włączyli się także pracowniczy i przedstawiciele „Solidarności” z innych zakładów pracy pracujący przy budowie kopalni oraz księża.
Uczestnicy strajku domagali się m.in. zwolnienia wszystkich internowanych i aresztowanych działaczy oraz przywrócenia zawieszonej „Solidarności". Po pacyfikacji strajku, władze prawnie rozwiązały kopalnię „Rudna”. Wokół byłych przywódców strajku zaczęła tworzyć się podziemna struktura „Solidarności”. Rozpoczęto wydawanie pisma, nazwanego później „Zagłębiem Miedziowym”, jednego z najważniejszych pism Solidarności podziemnej, które drukowane aż do zimy 1989 r., miało duże znaczenie dla podtrzymania oporu społecznego w czasie stanu wojennego. (PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/ itm/