Służba Więzienna realizuje działania edukacyjne związane z Holokaustem i historią społeczności żydowskiej, a więźniowie porządkują cmentarze żydowskie - poinformowało biuro dyrektora generalnego Służby Więziennej.
Jak przekazał Centralny Zarząd Służby Więziennej, "SW realizuje różnego rodzaju działania edukacyjne dla funkcjonariuszy i osadzonych, związane z Holocaustem oraz kulturą i historią społeczności żydowskiej na terenie Polski".
Z informacji Centralnego Zarządu SW wynika, że jednostki penitncjarne m.in. w Katowicach, Gliwicach, Rzeszowie, Krakowie i w Warszawie prowadzą programy resocjalizacyjne dla więźniów, w których są oni m.in. nieodpłatnie zatrudnieni przy pracach związanych z utrzymaniem miejscowych zabytków, miejsc pamięci, pomników przyrody oraz pozostałości dziedzictwa żydowskiego.
"Areszt Śledczy w Gliwicach, na mocy porozumienia z Żydowską Gminą Wyznaniową w Katowicach, realizuje program readaptacji społecznej +Historia zamknięta w kamieniach+. Osadzeni uczestniczący w programie są nieodpłatnie zatrudnieni przy pracach związanych z utrzymaniem miejscowych zabytków, miejsc pamięci, pomników przyrody oraz pozostałości dziedzictwa żydowskiego na obszarze będącym własnością urzędu miasta" - podał zarząd SW.
Program edukacyjny dla więźniów prowadzi także areszt śledczy w Krakowie Podgórzu. Zajęcia programu koncentrują się głównie wokół losów ludności cywilnej w trakcie II wojny światowej i okupacji hitlerowskiej, w tym ludności żydowskiej. W ramach programu odbyły się m.in. wyjazdy studyjne do Muzeum Auschwitz - Birkenau, Państwowego Muzeum na Majdanku oraz Muzeum KL Gross – Rosen.
Z kolei Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie wspólnie z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej realizuje program resocjalizacyjny „Świat Sprawiedliwych – bohaterski przykład rodziny Ulmów”. Jest on skierowany przede wszystkim do sprawców przestępstw przeciwko życiu i przestępstw popełnionych z użyciem agresji.
Jednostki penitencjarne angażują się również w pomoc przy porządkowaniu cmentarzy żydowskich. W ramach programu pracy więźniów, osadzeni uporządkowali dziewięć cmentarzy żydowskich znajdujących się w okolicach jednostki penitencjarnej, w której odbywali kary. Porządkowaniem nagrobków żydowskich zajmowali się więźniowie m.in. z Cieszyna, Tarnowskich Gór, Sosnowca, Kielc, Rzeszowa i Siedlec. (PAP)
autor: Mateusz Mikowski
mm/ pad/