Działający w Legnicy w latach 1945-64 Rosyjski Teatr Dramatyczny Północnej Grupy Wojsk ZSRS został powołany przez marszałka Konstantego Rokossowskiego, a jego dyrektorami byli wojskowi – wynika z dokumentów zgromadzonych przez Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.
Do niedawna historia Rosyjskiego Teatru Dramatycznego Północnej Grupy Wojsk ZSRS była jedną z miejskich legend. Pracownicy Teatru Modrzejewskiej w Legnicy zajęli się tą historią przy okazji jubileuszu 40-lecia istnienia swojej placówki oraz 140-lecia budynku, w którym mieści się teatr. „Chcieliśmy zweryfikować to, co do tej pory wiemy o instytucjach, które miały siedzibę w budynku naszego teatru” - powiedział PAP kierownik literacki legnickiego teatru Robert Urbański.
Aby poznać historię rosyjskiego teatru pracownicy Teatru Modrzejewskiej nawiązali kontakt z Rosjanami, którzy wówczas mieszkali w Legnicy. Dotarli m.in. do aktorów, którzy dziś mają ponad 90 lat. „Ci Rosjanie, dla których Legnica była krainą słodkiego dzieciństwa, zapalili się do poszukiwań informacji na temat ówczesnego teatru. W efekcie trafiliśmy na dwa rodzaje dokumentów” - powiedział Urbański.
Pierwsze to opowieści świadków historii, w tym ówczesnych aktorów. Drugie zaś to zdjęcia oraz oryginalne afisze z tamtych lat. „Syn radzieckiego lotnika Jurij Asaułow przeszukał archiwa Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, Muzeum Literatury i Sztuki w Moskwie oraz Muzeum Teatru im. A.A.Bachruszyna. Natrafił on na dokumenty, które pozwoliły ustalić kiedy teatr został powołany, przez kogo i jaki był skład aktorów” - powiedział kierownik literacki.
Według tych dokumentów Rosyjski Teatr Dramatyczny Północnej Grupy Wojsk ZSRS został powołany przez marszałka Konstantego Rokossowskiego, a jego dyrektorami byli wojskowi. Niektórzy z nich występowali też na scenie.
Aktorzy zostali przywiezieni z ówczesnego Leningradu, wcześniej służyli w armii. Do legnickiego teatru trafili też aktorzy, którzy przebywali w niemieckich obozach jenieckich na terenie wschodnich Niemiec. „Skład aktorski się zmieniał, bo w teatrze – jak w wojsku – można było służyć do trzech sezonów” - mówił Urbański.
Sztuki były grane w języku rosyjskim, a dla mieszkańców Legnicy scena była otwarta tylko w piątki. Teatr grał spektakle wyjazdowe również w innych jednostkach wojskowych na terenie zachodniej Polski, ale też w polskich miast. „Trzeba pamiętać, że był to teatr typowo usługowy, to znaczy miał dostarczać strawy kulturalnej służącym w jednostce wojskowej oficerom” - powiedział Urbański.
Scena przestała nagle istnieć w 1964 r. „Nie wiemy na razie dlaczego, to m.in. będzie przedmiotem naszych dalszych badań” - powiedział kierownik literacki.
Dokumenty dotyczące Rosyjskiego Teatru Dramatycznego Północnej Grupy Wojsk ZSRS Teatr Modrzejewskiej przekazał Muzeum Miedzi w Legnicy.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
edytor: Paweł Tomczyk
pdo/ pat/