Wystawy, projekcje filmów dokumentalnych, konferencje, panele dyskusyjne, konkursy wiedzy historycznej i msze św. w intencji ojczyzny - przewidziano w Świętokrzyskiem w programie dwutygodniowych obchodów 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku.
W kulminacyjnym dniu uroczystości, 13 grudnia, na rynku w Kielcach otwarta zostanie wystawa „586 dni stanu wojennego”, przygotowana przez kielecką delegaturę oddziału IPN w Krakowie i Muzeum Historii Kielc. Następnie w muzeum odbędzie się debata z udziałem świadków historii sprzed 30 lat i przedstawione ma być okolicznościowe studium historyczne. Wieczorem w kieleckiej katedrze i innych kościołach diecezji będą celebrowane msze za ojczyznę.
Jak poinformował w piątek naczelnik delegatury IPN w Kielcach Leszek Bukowski, rocznicowe obchody rozpoczną się 1 grudnia. Zorganizują je: świętokrzyska Solidarność, Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, tamtejsze Archiwum Państwowe, biblioteka główna Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Muzeum Wsi Kieleckiej, Kieleckie Centrum Kultury, Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, Stowarzyszenie Historyczne „Solidarność i Pamięć” w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Stowarzyszenie „Wolni i Solidarni” w Starachowicach.
Archiwum Państwowe w Kielcach urządzi wystawę archiwaliów i pamiątek z okresu stanu wojennego oraz cykl lekcji dla szkół. Na wystawie znajdą się m.in. dokumenty z zespołu akt Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Kielcach, prezentujące z jednej strony propagandę władz, a z drugiej - działania opozycji demokratycznej i opór społeczny. Wśród pamiątkowych eksponatów pojawią się m.in. bombki choinkowe z logo Solidarności i 20-metrowy transparent z napisem „Chodźcie z nami - Solidarność”. Można będzie też zobaczyć milicyjny pokój przesłuchań i małą drukarnię z solidarnościowego podziemia.
W Starachowicach zostanie otwarta wystawa „Śni mi się Polska wolna...” i przeprowadzony będzie konkurs dla młodzieży „Orła WRON-a nie pokona”, w Kieleckim Centrum Kultury odbędzie się projekcja filmów dokumentalnych „Orzeł WRON-ę weźmie w szponę”, a w Staszowie zorganizuje się wieczornicę. Z kolei w Ostrowcu Świętokrzyskim zostanie rozstrzygnięty konkurs historyczny dla uczniów „Wyrwij murom zęby krat...” i pokazana będzie rocznicowa wystawa.
W Ostrowcu zapowiedziano ponadto konferencję naukową „Stan wojenny w regionie świętokrzyskim 1981-1983”, a w Muzeum Wsi Kieleckiej – panel dyskusyjny „Stan wojenny na wsi kieleckiej”. IPN udostępni stronę www.13-grudnia.pl i opublikuje broszurę edukacyjną poświęconą wydarzeniom stanu wojennego w regionie, zawierającą pełną listę osób internowanych 13 grudnia w woj. kieleckim. Solidarność ma wydać w 20 tys. egzemplarzy „Kurier Kielecki” - okolicznościowy dodatek historyczny do „Echa Dnia”.
Honorowy patronat nad świętokrzyskimi obchodami 30. rocznicy 13 grudnia 1981 r. objął przewodniczący „S” Piotr Duda. (PAP)
mch/ ls/