Cztery z najlepszych spektakli nagrodzonych na 39. Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu Zdroju (Podkarpacie) będzie można przez weekend zobaczyć podczas „Reminiscencji horynieckich” w Centrum Kulturalnym w Przemyślu. W tegorocznej 39. Biesiadzie, która odbyła się na początku lutego, wzięło udział 15 amatorskich grup teatralnych z całego kraju, wyłonionych z około 50 zgłoszonych.
W sobotę przemyskiej publiczności zaprezentują się laureaci pierwszych nagród: Złotej Misy Borowiny za dokonania indywidualne i Złotego Rogu Myśliwskiego Króla Jana przyznawanej w kategorii zespołów małych form.
Jako pierwszy wystąpi laureat Złotej Misy - Teatr Wojtka Kowalskiego z Częstochowy z monodramem Michaiła Zoszczenki „HOMOSOWIETICUS – czyli o praźródłach naszego obecnego stanu, czyli ciągle aktualny opis obyczajów z czasów Michaiła Zoszczenki”.
„Spektakl jest próbą odnalezienia źródeł awarii i pomyłek, zniewolenia i ubezwłasnowolnienia. Wojciech Kowalski z twórczości Michaiła Zoszczenki wybrał opowiadania i felietony. Połączył dwa czasy: miniony i dzisiejszy po to, by stworzyć portret obywateli Rosji lat porewolucyjnych” – przybliżyła przedstawienie Krystyna Juźwińska z Centrum Kulturalnego w Przemyślu, które jest głównym organizatorem Biesiady.
Tego samego wieczoru na przemyskiej scenie zaprezentują się jeszcze zdobywcy Złotego Rogu Myśliwskiego Króla Jana - Kompania Teatralna Mamro z Warszawy, którzy pokażą komedię Grzegorza Reszki „Niedźwiedź”. To historia powstania współczesnej legendy o "Niedźwiedziu-Mścicielu", opartej na wydarzeniach z terenu Bieszczadzkiego Parku Narodowego z lat 70. XX wieku.
Z kolei w niedzielę publiczność będzie miała okazję zobaczyć nagrodzoną Srebrną Misą Borowiny Anetę Adamską z Teatru Przedmieście z Rzeszowa, która wystąpi w kameralnej opowieści „Tchnienie” o miłości, śmierci i cierpieniu.
Reminiscencje w niedzielny wieczór zakończy sztuka Stanisława Grochowiaka „Chłopcy” - pełna ciepła i humoru opowieść o walce starszych z młodszymi o prawo do zachowania szacunku i wolności. Spektakl pokaże Teatr Seniora z Lublina, który otrzymał za „Chłopców” nagrodę specjalną - Różę Horyniecką.
Wstęp na przedstawienia jest bezpłatny, ale z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc - wymagane są wejściówki, które można otrzymać w Centrum Kulturalnym w Przemyślu.
Horyniecka Biesiada Teatralna - Konfrontacje Zespołów Teatralnych Małych Form w Horyńcu-Zdroju to spotkanie amatorskich teatrów dramatycznych, wizji i ruchu, teatrów poezji i jednego aktora z całej Polski. To jeden z najstarszych i najbardziej znanych ogólnopolskich przeglądów małych form teatralnych, (pierwsza odbyła się w 1976 r.), który od lat promuje najlepszych amatorów, a przede wszystkim młodych pasjonatów sztuki Melpomeny. Przegląd cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, a o udział w nim zabiegają najlepsze w kraju teatry amatorskie. Na horynieckiej scenie pierwsze kroki stawiało wielu znanych dziś aktorów teatralnych i kabaretowych.
Dodatkowym atutem imprezy jest profesjonalne jury, złożone ze znanych aktorów, reżyserów, czy krytyków teatralnych. Podczas minionych Biesiad występy młodych artystów oceniali tacy wybitni jurorzy jak: Aleksander Bardini, Agnieszka Osiecka, Jonasz Kofta, Anna Chodakowska, Gabriela Kownacka, Adam Kreczmar, Olgierd Łukaszewicz, Jan Peszek, Joanna Szczepkowska, Kazimierz Kaczor.
Oprócz prezentacji konkursowych, w których biorą udział teatry, młodzi artyści występują też dla miejscowej publiczności i kuracjuszy. W Horyńcu-Zdroju jest to praktycznie jedyna w roku okazja do obejrzenia teatru „na żywo”, dlatego spektakle cieszą się dużym zainteresowaniem. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ agz/