B. sędzia SN, pierwszy rzecznik interesu publicznego, opozycjonista z lat PRL oraz żołnierz AK i Narodowej Organizacji Wojskowej Bogusław Nizieński został w piątek - w dniu swoich 90. urodzin - uhonorowany odznaką "Bene Merito" - poinformowało biuro prasowe MSZ.
"Pańskie doświadczenia stanowią wielką inspirację dla wielu pokoleń Polaków" – podkreślił podczas ceremonii wręczenia odznaczenia wiceszef MSZ Jan Dziedziczak. "Był pan żołnierzem Armii Krajowej, po wojnie zapisał pan bogatą kartę opozycyjną, a po upadku komunizmu kierowała panem wiara, że praca nad przywracaniem Polsce sprawiedliwości okupiona jest trudnym i mozolnym dążeniem do celu" – dodał Dziedziczak.
Jak podano w komunikacie resortu, wręczenie odznaczenia miało miejsce podczas spotkania weteranów walk o niepodległość RP, zorganizowanego przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych w związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz jubileuszem urodzin Nizieńskiego. MSZ zaakcentowało również, że Nizieński "od lat znany jest także z zaangażowania w pomoc Polakom na Wileńszczyźnie".
Zgodnie z uchwaloną w 1997 r. ustawą lustracyjną rzecznik interesu publicznego był specjalnym prokuratorem odpowiedzialnym za badanie prawdziwości składanych przez wysokich urzędników państwowych oświadczeń lustracyjnych. Nizieński pełnił tę funkcję w latach 1999-2004.
W okresie, gdy Nizieński sprawował funkcję rzecznika interesu publicznego w jego biurze prowadzona była tzw. lista Nizieńskiego zawierająca ok. 600 nazwisk osób publicznych podlegających lustracji, których nazwiska są w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej z zaznaczeniem, że mogły współpracować z tajnymi służbami PRL, ale brak jest dowodów dla Sądu Lustracyjnego, by uznać ich agenturalność. Fragmenty listy zostały w 2005 r. opublikowane na łamach pisma "Głos" prowadzonego przez Antoniego Macierewicza.
Wcześniej, w latach 1990-1998 zasiadał w Sądzie Najwyższym. Przewodniczył II Wydziałowi Izby Karnej SN, który przeprowadzał rehabilitację skazanych w stanie wojennym i później.
W trakcie II Wojny Światowej walczył w strukturach Armii Krajowej. Należał także do Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW). W latach 80. wraz z Adamem Strzemboszem organizował struktury "Solidarności" w Ministerstwie Sprawiedliwości PRL. Po wprowadzeniu stanu wojennego Nizieński odmówił złożenia deklaracji lojalności i odrzucił żądanie wystąpienia z "Solidarności" przez co został zawieszony, a następnie odwołany z funkcji w ministerstwie.
Nizieński jest kawalerem Orderu Orła Białego, który przyznał mu w 2008 r. prezydent Lech Kaczyński. Obecnie pełni funkcję kanclerza kapituły orderu. Wcześniej był też odznaczony Krzyżem Kawalerskim, a następnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Honorowe odznaczenie Bene Merito ustanowione w 2009 r. przyznawane jest przez Ministra Spraw Zagranicznych RP w uznaniu zasług na rzecz działalności wzmacniającej pozycję Polski na arenie międzynarodowej.(PAP)
autor: Marceli Sommer
msom/ par/