Joanna Muszkowska-Penson, więźniarka Ravensbrueck, działaczka opozycji antykomunistycznej i osobisty lekarz Lecha Wałęsy, zostanie honorową obywatelką miasta Gdańska. Przyznanie jej najwyższego wyróżnienia miasta Gdańska to inicjatywa klubu PO i prezydenta.
W Radzie Miasta Gdańska zasiada 22 radnych PO i 12 radnych PiS. Uchwała o nadaniu Muszkowskiej-Penson tytułu honorowej obywatelki miasta Gdańska trafi na sesję RMG w marcu.
"Od długiego czasu rozmawialiśmy w gronie radnych i nie tylko o tym, aby uhonorować panią Joannę tym tytułem. Reprezentuje ona bowiem pierwsze pokolenie, które urodziło się po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. To pokolenie zwano pokoleniem +Kolumbów+, albo +rocznik 1920+. Stosunkowo krótko cieszyło się wolnością i zostało poddane najtrudniejszemu egzaminowi życia, czyli egzaminowi dojrzałości w czasie wojny. Jej życie to gotowy scenariusz na film" - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
Przyznał, że Muszkowska-Penson "długo się opierała" zanim zgodziła się przyjąć propozycję nadania jej najwyższego wyróżnienia miasta Gdańska.
"Jest ona bowiem jedną z najbardziej skromnych osób, jaką kiedykolwiek w życiu spotkałem. Nie chce żadnych zaszczytów. Ona mówi: +mi to nie jest potrzebne+. Nie zabiega o honory, ale nam, wspólnocie gdańskiej, jest to potrzebne" - podkreślił prezydent.
"Będzie dla nas zaszczytem, że pani Muszkowska-Penson przyjmie tytuł honorowej obywatelki miasta Gdańska, dodając blasku temu wyróżnieniu. Jej postać to droga życiowa człowieka służby, ofiarnej i cierpliwej. Może być wzorcem nie tylko dla środowiska medycznego, ale dla wszystkich Polaków. Udowadnia swoim życiem, że jednostka wiele może zdziałać w historii" - ocenił Adamowicz.
Data nadzwyczajnej sesji RMG, podczas której wręczony zostanie tytuł honorowej obywatelki miasta Gdańska, nie jest jeszcze znana. Jej termin uzależniony jest od planów córki Muszkowskiej-Penson, pełniącej obecnie funkcję prorektora na uniwersytecie w Glasgow (Szkocja), która, według życzenia laureatki, ma także uczestniczyć w uroczystości.
Przewodniczący klubu PO Piotr Borawski zapowiedział, że PO złoży jednocześnie na marcową sesję RMG projekt dotyczący zmiany uchwały z 1993 r. poprzez zastąpienie słowa "Honorowego Obywatela Miasta Gdańska" na "Honorowej Obywatelki lub Honorowego Obywatela Miasta Gdańska". Jak tłumaczył, poprawka ta nawiązuje do art. 33 ust. 1 konstytucji RP, mówiącego o równości praw kobiet i mężczyzn, a także do podpisanej przez Gminę Miasta Gdańska 29 września 2017 r. Karty Różnorodności.
Prof. Joanna Muszkowska-Penson urodziła się 25 października 1921 r. w Warszawie. Jest absolwentką Akademii Medycznej w Łodzi.
W latach 1940-1941 żołnierz Związku Walki Zbrojnej w Warszawie. W marcu 1941 aresztowana przez gestapo, więziona na Pawiaku, od września 1941 w obozie koncentracyjnym w Ravensbrueck, uwolniona w kwietniu 1945 r.
W latach 1950-1980 zatrudniona w Klinice Chorób Nerek Akademii Medycznej w Gdańsku. W latach 1980-1991 ordynator oddziału wewnętrznego Szpitala Wojewódzkiego w Gdańsku. W tej uczelni przeszła wszystkie stopnie medycznego wtajemniczenia – w 1961 została doktorem, w 1971 doktorem habilitowanym, w 1976 profesorem tytularnym. Specjalizowała się w chorobach wewnętrznych, zajmowała się naukowo chorobami nerek.
W sierpniu 1980 z personelem Szpitala Wojewódzkiego służyła pomocą medyczną strajkującym w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Od sierpnia 1980 do 1990 r. - osobisty lekarz i tłumacz Lecha Wałęsy. W 1988 r. była tłumaczem podczas spotkań Margaret Thatcher i Francois Mitteranda z Lechem Wałęsą w Gdańsku. W Solidarności od września 1980 roku.
Od dnia wprowadzenia stanu wojennego, 13 grudnia 1981 do lipca 1982 ukrywała w swoim mieszkaniu działaczy Ruchu Młodej Polski oraz organizowała opiekę lekarską dla ukrywających się działaczy podziemia.
Od 1982 r. pracowała społecznie w punkcie charytatywnym przy parafii św. Brygidy przy rozdzielaniu lekarstw i sprzętu medycznego z Zachodu; od 1983 organizowała hospicjum Pallotinum (prowadzonym przez ks. Eugeniusza Dutkiewicza).
Kolporterka podziemnych wydawnictw; 14 czerwca 1984 r. aresztowana, przetrzymywana w areszcie śledczym w Gdańsku, zwolniona po kilku dniach. Od 1991 jest na emeryturze. Od 2006 r. pracuje jako wolontariusz w biurze Wałęsy.
Jej mężem był Jakub Penson, lekarz w getcie w Warszawie, a w latach 50. i 60. ub. rektor Akademii Medycznej w Gdańsku.
W 2006 r. została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2016 r. odebrała Odznakę Honorową "Za zasługi dla ochrony praw człowieka" przyznawaną przez Rzecznika Praw Obywatelskich. (PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ par/