Organizowana po raz czwarty w Przasnyszu Ekstremalna Droga Krzyżowa tym razem będzie związana z obchodami Roku św. Stanisława Kostki. Jej uczestnicy odwiedzą m.in. Rostkowo, miejsce urodzin tego świętego, patrona dzieci i młodzieży, a także Polski.
Ekstremalna Droga Krzyżowa rozpocznie się w piątek wieczorem w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Przasnyszu i tam też się zakończy w sobotę rano. Biorący w niej udział pokonają 42 km, co zajmie im mniej więcej 11-12 godzin – poinformował PAP koordynator wydarzenia Leszek Czaplicki.
Trasa tegorocznej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej poprowadzi przez miejscowości: Mirów, Kijewice, Węgra, Zberoż, Pawłowo Poręba, Czernice Borowe, Dzielin, Kownaty, Miłoszewiec, Górki i Rostkowo, gdzie urodził się św. Stanisław Kostka.
„Ekstremalną Drogę Krzyżową organizujemy w Przasnyszu po raz czwarty. Za każdym razem jej trasa jest inna. W tym roku w związku z obchodami jubileuszowego Roku św. Stanisława Kostki trasa poprowadzi przez Rostkowo. Właśnie przy tamtejszym sanktuarium będzie jedna ze stacji Drogi Krzyżowej” – powiedział PAP Czaplicki.
Do czwartku udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej zgłosiło tam 150 osób. „Większość to osoby w średnim wieku, trzydziesto- i czterdziestoletnie. Najmłodszy ze zgłoszonych dotychczas uczestników ma 14 lat, a najstarszy 79 lat” – dodał Czaplicki.
Zwrócił uwagę, że oprócz mieszkańców Przasnysza i okolic do udziału zapisały się też osoby z Ciechanowa, Mławy, Ostrołęki, a także z Olsztyna.
Czaplicki wyjaśnił, że wierni, przemierzając trasę o długości 42 km, będą mieli do pokonania drogi leśne, polne i żwirowe. „Myślę, że zajmie to, porównując do lat ubiegłych, 11 do 12 godzin” – powiedział.
Rok 2018 Konferencja Episkopatu Polski ustanowiła Rokiem Św. Stanisława Kostki w 450. rocznicę jego śmierci. W diecezji płockiej - skąd pochodzi czczony od XVII wieku, a kanonizowany w wieku XVIII św. Stanisław Kostka - obchody rozpoczęły się 6 stycznia w Święto Trzech Króli i potrwają do Niedzieli Chrystusa Króla, czyli do 25 listopada.
Główne uroczystości liturgiczne, którym przewodniczyć będzie kardynał Stanisław Dziwisz, są planowane w Rostkowie 19 sierpnia. Natomiast 25 i 26 września w Płocku obradować będą biskupi, którzy zbiorą się tam na Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.
Św. Stanisław Kostka urodził się w Rostkowie niedaleko Przasnysza 28 grudnia 1550 r. jako jedno z pięciorga dzieci kasztelana zakroczymskiego Jana Kostki i Małgorzaty z Kryskich. W 1564 r. wyjechał na naukę do Wiednia, gdzie podjął decyzję o wstąpieniu do zakonu jezuitów. Nowicjat rozpoczął w Rzymie w 1567 r. Według przekazów był wzorem zakonnika szczególnie pielęgnującego kult maryjny. Zmarł po chorobie 15 sierpnia 1568 r. Został beatyfikowany w 1605 r., a w 1726 r. kanonizowany.
Jego relikwie znajdują się w rzymskim kościele św. Andrzeja i w kościele parafialnym w rodzinnym Rostkowie, gdzie sprowadzono je w 1926 r. - sanktuarium to odwiedzają co roku liczne pielgrzymki z kraju i zagranicy.
Św. Stanisław Kostka to patron dzieci i młodzieży, w tym studentów i alumnów. Jest też patronem Polski, a także archidiecezji łódzkiej oraz warszawskiej, a także diecezji płockiej i chełmińskiej. Patronuje też kilku miastom: Gnieznu, Lublinowi, Poznaniowi i Warszawie. (PAP)
mb/ wus/