W krypcie kościoła oo. Pijarów w Krakowie konserwatorzy odsłonili XVIII-wieczne polichromie. Pięć z sześciu malowideł ze scenami pasyjnymi zachowało się w takim stopniu, że możliwa jest ich rekonstrukcja - mówiła w czwartek dziennikarzom konserwator dzieł sztuki Eliza Buszko.
Na ślad malowideł, które zachowały się pod tynkami na ścianach i sklepieniu krypty, natrafiono podczas badań w 2013 r. Ich odsłonięcie i konserwacja to jeden z kluczowych projektów, który ma zapewnione trzyletnie finansowanie ze środków Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK).
Konserwatorom po miesiącach żmudnej pracy udało się odsłonić dekoracje ścienne. Pierwsza z sześciu scen pasyjnych czyli scen związanych z męką Chrystusa nie zachowała się, widoczne jest jedynie jej obramowanie. Specjaliści będą starali się prowadząc badania historyczne i ikonograficzne ustalić, czy mogła tam być scena modlitwy w Ogrójcu a może ukazująca Chrystusa przed Piłatem. Kolejne malowidła przedstawiają sceny: biczowania Chrystusa, koronowania cierniem, drogę krzyżową, ukrzyżowanie oraz Pietę.
"Każdy zachowany fragment jest przez nas pieczołowicie oczyszczany, podklejany i impregnowany. Jest to najwyższej klasy malarstwo barokowe. To malowidła przemyślane kompozycyjnie, świetnie wykonane artystycznie i technicznie" – mówił Eliza Buszko. Dodała, że dekoracje są klasycznym freskiem – zostały wykonane na mokrym, niezwiązanym tynku. "W tym przypadku sensacją jest to, że malowidła te od momentu ich powstania do tej pory nie były dotykane ręką konserwatorów. To czysty barok" – podkreśliła.
Jeśli taka będzie decyzja SKOZK, malowidła niewidoczne przez około 150 ostatnich lat zostaną zrekonstruowane. W XIX wieku zostały one zasłonięte, a ściany pobielone. W latach 80. XX wieku freski częściowo uszkodzono podczas przekuwania ścian pod instalację elektryczną. W najlepszym stanie zachowały się dekoracje lunet, gdzie widoczne są postacie aniołów oraz kartusze herbowe.
"Początkowo nie dowierzałem, że będziemy mieli tak dużą ekspozycję, a jednak konserwatorzy potrafią osiągnąć wiele i odsłonili wystrój pasyjny. To będzie doskonale korespondowało z dalszym wykorzystywaniem krypty. Wiele osób było zawiedzionych, że z powodu prac nie mogli w tym roku wejść do tego pomieszczenia i zobaczyć aranżacji Groby Pańskiego. Dzięki pracom konserwatorskim ta aranżacja w przyszłości będzie mocno związana z otoczenie" - mówił o. Józef Tarnawski, ekonom prowincji oo. Pijarów.
Projekt "Perła polskiego baroku - rewaloryzacja nowo odkrytych, zabytkowych polichromii w krypcie kościoła Pijarów w Krakowie" będzie realizowany do jesieni 2019 r. W tym roku ojcowie Pijarzy na ten cel otrzymają dotację SKOZK w wysokości blisko 1,1 mln zł.(PAP)
Autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ rosa/