Historyk prof. Andrzej Chwalba otrzymał we wtorek Nagrodę im. Klemensa Bąkowskiego - wyróżnienie przyznawane od 1995 r. przez Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, za prace naukowe i działania na rzecz Krakowa. Uroczystość odbyła się w Pałacu Krzysztofory.
Laudację na cześć laureata wygłosił prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa prof. Jacek Purchla. Zwrócił on uwagę przede wszystkim na działania prof. Chwalby na rzecz Krakowa. Podkreślił, że jest on inicjatorem i organizatorem Kongresów Zagranicznych Badaczy Dziejów Polski, które odbywają się co pięć lat i w których udział biorą uczeni z całego świata.
Prof. Andrzej Chwalba - ur. w 1949 r. w Częstochowie - ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Z tą uczelnią jest związany do dziś. Był m.in. dziekanem Wydziału Historycznego UJ i prorektorem UJ ds. dydaktyki. Bada dzieje Krakowa, ale także relacje polsko-rosyjskie, historię społeczną, kulturową i polityczną XIX-XXI w.
Chwalba jest członkiem kilkunastu rad komitetów naukowych, instytucji społecznych i kulturalnych, rad muzealnych, krajowych i zagranicznych. Obecnie m.in wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Historycznego, członek Komitetu Kopca Kościuszki, kolegium naukowego Międzynarodowe Centrum Kultury, Muzeum Historii Polski, Muzeum II wojny światowej, członek Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
Patronem nagrody jest jeden z członków założycieli Towarzystwa, badacz i autor prac o historii Krakowa Klemens Bąkowski.
Laureat otrzymuje nagrodę pieniężną (współfinansowaną przez miasto Kraków) oraz dyplom i statuetkę autorstwa artysty rzeźbiarza prof. Czesława Dźwigaja.
W ub. r. nagrodę otrzymał bp Grzegorz Ryś, a dwa lata temu dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu Jan Ostrowski.
Patron nagrody Klemens Bąkowski urodził się w 1860 r. w Krakowie, gdzie też zmarł w 1938 roku. Z wykształcenia był prawnikiem, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Znawca historii Krakowa, syndyk tego miasta, a także współzałożyciel Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa - przekazał na siedzibę Towarzystwa kamienicę przy ul. św. Jana 12, która do dziś spełnia swoją funkcję. Za swoje zasługi Bąkowski został odznaczony m.in. Orderem Odrodzenia Polski. (PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ pat/