Wernisaż wystawy "Malarz i jego modele - Tadeusz Makowski. Obrazy, rysunki, grafiki" odbędzie się 27 kwietnia w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Do 1 lipca zwiedzający będą mogli podziwiać dzieła jednego z twórców "szkoły paryskiej".
Na toruńską ekspozycję złożą się wybrane dzieła Makowskiego (1882-1932) z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum im. dra Stanisława Fischera w Bochni oraz kolekcji Elżbiety i Jerzego Stelmachów. Polski malarz tworzący na początku XX wieku w Paryżu stworzył swoją własną wizję postaci ludzkiej.
"Makowski wykreował własną formę ludzkiej postaci, przypominającą drewnianą kukiełkę, marionetkę, stylizowaną, naiwną i liryczną. I tak przedstawiał swoje modele, dzieci, zaopatrzone w rozmaite rekwizyty – maski, lampiony, instrumenty muzyczne – w charakterystycznych trójkątnych, spiczastych czapkach, umieszczając je w uproszczonych, umownych pejzażach i wnętrzach" - wskazała na stronie internetowej toruńskiego muzeum odpowiadająca za scenariusz i aranżację wystawy dr Anna Król.
Przypomniała także słowa Makowskiego, który twierdził, ze "dzięki tym elementom groteski można być bardziej ludzkim niż w czystym realizmie". Wernisaż wystawy "Malarz i jego modele - Tadeusz Makowski. Obrazy, rysunki, grafiki" odbędzie się w Małej Galerii w Ratuszu Staromiejskim.
Makowski, poza swoimi dokonaniami malarskimi, był także aktywnym grafikiem, który uważany jest za jednego ze współtwórców podstaw polskiej grafiki artystycznej. W latach 1902-1908 studiował on na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Do Paryża wyjechał na przełomie 1908 i 1909 roku.
"Obok malarstwa, od początku twórczości, zajmował się Makowski grafiką, współtworząc w Krakowie podstawy polskiej grafiki artystycznej. Szczególnie interesowała go technika drzeworytu, do której systematycznie powracał. Nawiązywał w niej zarówno do ludowych wycinanek, reliefów i podhalańskiego malarstwa na szkle, jak i do rycin z Epinalu, którymi fascynowali się entuzjaści drzeworytu sztorcowego. Pod koniec życia przetwarzał motywy swoich dzieł w technikach metalowych, takich jak rylec, akwaforta, sucha igła" - podkreśliła dr Król.
Wystawa prac Makowskiego będzie dostępna w Muzeum Okręgowym w Toruniu do 1 lipca. (PAP)
autor: Tomasz Więcławski
twi/ agz/