Członkowie Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP, w tym uczestnicy Powstania Warszawskiego, będą zwolnieni z opłat za pobyt w domu pomocy społecznej; w czwartek stosowną uchwałę mają podjąć stołeczni radni - poinformowała prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
Gronkiewicz-Waltz powiedziała na środowej konferencji na warszawskim Nowolipiu, że w czwartek Rada Warszawy podejmie uchwałę "ws. warunków całkowitego zwolnienia z opłat za pobyt w domu pomocy społecznej o zasięgu gminnym".
Jak wyjaśniła, uchwała pozwoli na wsparcie członków Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość RP, w tym uczestników Powstania Warszawskiego, poprzez całkowite zwolnienie z opłat za pobyt w domu pomocy społecznej.
Pomocą objęci będą nie tylko powstańcy, ale także osoby, które walczyły na frontach II wojny światowej "pod obcymi banderami" oraz osoby poszkodowane w wydarzeniach w Poznaniu w 1956 r. - zapowiedziała Gronkiewicz-Waltz.
Jak mówiła, do tej pory opłatę wnosił mieszkaniec domu, nie więcej jednak niż w wysokości 70 proc. swojego dochodu.
Miasto poinformowało, że obecnie w domach pomocy społecznej m.st. Warszawy przebywa 34 weteranów, w tym 12 powstańców warszawskich.
Dyrektor stołecznego Biura Projektów i Pomocy Społecznej Tomasz Pactwa powiedział, że miasto zakończyło konsultacje społeczne z powstańcami dot. domu dziennego wsparcia dla powstańców warszawskich, który powstanie przy ul. Hrubieszowskiej 9. Pactwa dodał, że ma to być m.in. "miejsce spotkań", aktywnych zajęć, a w razie potrzeby - ośrodek rehabilitacji.
Pactwa zaznaczył, że budynek przy Hrubieszowskiej 9 jest obiektem zabytkowym i stworzenie tam domu dziennego dla powstańców może zająć od 1,5 do 2 lat. Dlatego - jak zapowiedział Pactwa - miasto chce otworzyć tymczasowy dom powstańca przy ul. Nowolipie 22. Miasto zapowiada, że ta placówka zostanie uruchomiona w tym roku. (PAP)
autor: Karol Kostrzewa
kos/ par/