Spektakl plenerowy Teatru Śląskiego między familokami, potańcówka w monumentalnej elektrociepłowni czy widowisko multimedialne w kopalnianej scenerii - to niektóre z 517 punktów tegorocznej Industriady, święta Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego.
Industriada to koordynowana przez samorząd województwa coroczna impreza, promująca industrialne dziedzictwo regionu. Wypełniona jest koncertami, wystawami, zawodami, grami, konkursami, prezentacjami i np. możliwościami zwiedzania zwykle niedostępnych miejsc. Główna część jej dziewiątej, tegorocznej edycji, będzie odbywała się w 25 miastach regionu 9 czerwca.
W tym roku 517 wydarzeń Industriady przygotowywanych jest w 44 obiektach w 29 miastach regionu. Ich motywem przewodnim ma być mniej znane, kobiece oblicze przemysłu. Hasło „Industria jest kobietą” będzie punktem wspólnym do przypominania o kobietach, które kształtowały przemysłowe historie regionu i wpływały na wydarzenia m.in. w dzisiejszych industrialnych zabytkach.
Konferencja zapowiadająca tegoroczne atrakcje święta odbyła się w czwartek w Chorzowie. Aby ułatwić uczestnikom wybór najciekawszych dla nich atrakcji, podobnie jak w poprzednich latach wstępnie podzielono je na kategorie: dla pasjonatów, dla rodzin z dziećmi i dla amatorów kultury. Wyselekcjonowano też "hity Industriady".
Z myślą o dzieciach przygotowano m.in. możliwości strzelania z działa wodnego i wędkowania w zabytkowej fontannie w stacji wodociągowej w Karchowicach, strefę zabaw i doświadczeń w tarnogórskiej kopalni srebra, rodzinną grę terenową śladami magnatki przemysłowej Joanny Gryzik w Elektrociepłowni Szombierki czy warsztaty związane z mydłem w gliwickim Muzeum Techniki Sanitarnej.
Atrakcjami dla pasjonatów techniki mogą być m.in. możliwość obejrzenia spodu lokomotywy w siedzibie Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu, uruchomienie 88-letniej sprężarki tłokowej w kopalni Sztygarka w Dąbrowie Górniczej i 110-letniej walcarki w muzeum Walcownia w katowickich Szopienicach czy też zwiedzanie nieodstępnej na co dzień, monumentalnej Elektrociepłowni Szombierki – wraz z wieżą.
Wydarzenia kulturalne odbędą się m.in. podczas "Rozruchu maszyn", czyli cyklu wydarzeń w dzień poprzedzający właściwą Industriadę – będą to m.in. koncerty Pauliny Przybysz i Brodki w tarnogórskiej kopalni srebra. W samą Industriadę atrakcjami będą m.in. spektakl „Żywoty świętych osiedlowych” na osiedlu familoków w Czerwionce-Leszczynach, instalacja muzyczna „Mother Lodge I-III” w Muzeum Śląskim czy spektakl „Mariacka 5” chorzowskiego Teatru Rozrywki w Giszowcu.
Spośród 517 planowanych wydarzeń 482 będą dostępne bezpłatnie, 65 wymaga wcześniejszej rezerwacji. Przygotowano 65 wydarzeń dla dzieci, 93 warsztaty, 61 tras zwiedzania, 39 koncertów, 38 wystaw, 29 pokazów czy 26 wydarzeń dla pasjonatów techniki.
Szczegóły programu tegorocznego święta oraz wydarzeń poprzedzających i towarzyszących (w tym m.in. kwestie opłat i rezerwacji) znajdują się na stronie industriada.pl. Zawarto tam też rodzaj konfiguratora indywidualnych programów udziału w święcie pod nazwą "Moja Industriada", a także rady dla uczestników święta, dotyczące m.in. transportu.
Podobnie jak w poprzednich latach, między obiektami Industriady będzie można podróżować bezpłatnie Kolejami Śląskimi i autobusami KZK GOP i MZK Tychy (pod warunkiem uzyskania wcześniej bezpłatnych kuponów np. w którymś z obiektów Industriady), a także autokarami kursującymi w Bytomiu, Częstochowie, Rybniku, Tarnowskich Górach i Zabrzu, a także między Ustroniem, Żywcem, Cieszynem i Bielsko-Białą.
Dodatkowo, dzień po Industriadzie, Koleje Śląskie zaproszą na „Ładowanie akumulatorów” - dwukrotną wycieczkę towarową obwodnicą kolejową Górnego Śląska. Podczas płatnych przejazdów opowiadać ma o nich przewodnik; w jednym kursie ma nim być członek zarządu woj. śląskiego Henryk Mercik, który sam kiedyś dojeżdżał fragmentem tej trasy z Gliwic do Rudy Śląskiej - Wirka.
Od 1 czerwca i w samą Industriadę pomocna uczestnikom ma być infolinia: 792 598 203 i 792 598 204 (nie będzie tam można kupić biletów czy zarezerwować miejsc). W terenie będą też działały punkty informacyjne wspierane przez ubranych na pomarańczowo informatorów.
Industriadę pomyślano jako święto rozwijanego od ponad 10 lat przez regionalny samorząd Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego. Szlak ten skupia obecnie 42 najciekawsze obiekty postindustrialne, rozmieszczone na terenie praktycznie całego województwa.
Industrada, promująca Szlak, jego obiekty oraz inne miejsca związane z historią przemysłu, dzięki wspólnemu przemysłowemu mianownikowi, stała się w ostatnich latach świętem całego zróżnicowanego kulturowo i historycznie woj. śląskiego.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ itm/