W historycznej sali stołówki Stoczni Szczecińskiej powstanie Izba Pamięci. List intencyjny w tej sprawie podpisali we wtorek prezes Towarzystwa Finansowego Silesia Wojciech Bańkowski oraz szef NSZZ "Solidarność" Stoczni Szczecińskiej Nowej Krzysztof Fidura. W stoczniowej stołówce 30 sierpnia 1980 r. przedstawiciele protestujących robotników podpisali ze stroną rządową porozumienie kończące strajki na Pomorzu Zachodnim.
"31 lat minęło od podpisania w tej sali historycznych Szczecińskich Porozumień Sierpniowych, najwyższy czas zagospodarować to miejsce, szczególnie teraz, kiedy po upadku stoczni niszczeje" - powiedział PAP Krzysztof Fidura.
Jak wyjaśnił, chciałby, by miejsce to było miejscem "żywym", gdzie będą eksponowane takie przedmioty jak historyczne solidarnościowe wydawnictwa, zdjęcia, dokumenty, które w tej chwili są przechowywane przez pojedyncze osoby. "Liczę na to, że znajdą się tu multimedialne prezentacje, a młodzież będzie mogła poznawać tu najnowszą historię Polski" - podkreślił.
Fidura poinformował, że podpisany dokument zakłada powołanie zespołu, który opracuje sposób zagospodarowania stołówki stoczniowej.
"To prawda, że sala jest zniszczona, ale dobrze, że żaden domorosły naprawiacz nie zepsuł jej. Stołówka ma cały czas tę atmosfera sprzed lat" - ocenił.
Fidura powiedział, że działania związane ze stołówką zaczną się prawdopodobnie dopiero po wyborach. "Bardzo bym nie chciał, by ta sprawa była wykorzystana politycznie, szczególnie w kontekście upadku stoczni i późniejszych obietnic w sprawie zagospodarowani jej majątku" - zastrzegł.
„Jesteśmy nowoczesną firmą, ale szanujemy historię i zdajemy sobie sprawę, że istnienie m.in. naszej firmy byłoby niemożliwe bez przemian, które zapoczątkowano podpisując 31 lat temu porozumienie w obiekcie znajdującym się na naszym terenie. Chcemy mu nadać należytą rangę i sprawić, by zebrane w nim eksponaty przypominały o tamtych wydarzeniach” – powiedział szef zarządzającego majątkiem szczecińskiej stoczni Towarzystwa Finansowego Silesia Wojciech Bańkowski.
Jak zapewnił, towarzystwo jest otwarte na współpracę z lokalnymi liderami opinii. "Liczymy, że przedstawiciele związków zawodowych staną się naszymi partnerami w procesie budowania nowej koncepcji zagospodarowania sali pamięci" – zaznaczył.
Należące do Skarbu Państwa Towarzystwo Finansowe Silesia, które jesienią zeszłego roku wylicytowało najważniejsze nieruchomości wchodzące w skład Stoczni Szczecińskiej Nowej, jest zarządcą majątku stoczni. Silesia specjalizuje się w rewitalizacji gospodarczej i zagospodarowywaniu obszarów poprzemysłowych.(PAP)
epr/ hes/