Śpiewacy: Veronica Cangemi, Aleksander Teliga i Anna Mikołajczyk oraz skrzypek Charlie Siem - to niektórzy z artystów, którzy wystąpią na 28. Festiwalu Mozartowskim w Warszawie. Podczas tegorocznej edycji, która potrwa od 16 czerwca do 14 lipca, odbędzie się kilka przedstawień dla dzieci.
Wydarzenie zainauguruje Wielka Gala Otwarcia, która odbędzie się 16 czerwca w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Gwiazdą wieczoru będzie słynna argentyńska śpiewaczka Veronica Cangemi, która specjalizuje się w muzyce XVIII- wiecznej. Partnerować jej w duecie będzie Artur Janda - poinformowała wtorkowej konferencji prasowej dyrektor artystyczna Warszawskiej Opery Kameralnej Alicja Węgorzewska-Whiskerd. Muzycy wystąpią pod dyrekcją Jose Maria Florencio.
Jak poinformowała Węgorzewska-Whiskerd, w tym roku na festiwalu odbędzie się około 60 koncertów.
Podczas tegorocznej edycji wystawione będą spektakle dla dzieci. "Pozyskaliśmy nową scenę przy Krakowskim Przedmieściu przy kultowej kawiarni +Literacka+, gdzie na pierwszym piętrze funkcjonuje Teatr Scena. Tam będziemy grać w weekendy krótkie koncerty; koncerty kameralne, ale także dla dzieci, oraz dla tych nieśmiałych dorosłych, których trzeba jeszcze przyciągnąć do opery i przekonać" - powiedziała Węgorzewska.
Koordynator projektów edukacyjnych Violetta Łabanow powiedziała, że organizatorzy zaproponują dzieciom i rodzicom lekki spektakl. pod hasłem "Mozart na dzień dobry, czyli muzyczne i teatralne psoty do muzyki Wolfganga Amadeusza".
"Zestawiamy sceny teatralne, czyli sceny Figara i Zuzanny z +Wesela Figara+, jak i jednoaktówkę +Schauspieldirketor+ z przepięknym koncertem na flet i harfę" - dodała.
"Charakterystyczne dla naszego działania w ramach programu edukacyjnego Opera Enter jest zastąpienie orkiestry zespołem kameralnym" - podsumowała Łabanow.
Na festiwalu wystąpią soliści na stałe pracujący w Warszawskiej Operze Kameralnej oraz goście. Towarzyszyć im będzie orkiestra WOK "Musicae Antiquae Collegium Varsoviense". "Taka konfrontacja jest potrzebna wszystkim artystom, bo ona z jednej strony zmusza do maksymalnej współpracy, a z drugiej strony potrafi być bardzo twórczym spotkaniem, które zostawia ślad w późniejszej działalności" - ocenił dyrygent Marcin Sompoliński.
Orkiestra Musicae Antiquae Collegium Varsoviense gra na oryginalnych instrumentach z epoki lub ich kopiach. "Taka dawka muzyki Mozarta na starych instrumentach jaka będzie zaserwowana w tym festiwalu to wyjątkowe w Europie przedsięwzięcie". - powiedział Sompoliński
"Festiwal Mozarta kojarzy nam się z wielkimi tytułami operowymi, a my chcielibyśmy podczas festiwalu zaprezentować drobne arcydzieła muzyki kameralnej"- powiedział koordynator MACV, oboista Marek Niewiedział. Publiczność będzie mogła posłuchać kameralistyki smyczkowej oraz zespołów składających się z instrumentów dętych. Zabrzmią m.in. kwartety, divertimenta, sonaty.
Podczas festiwalu wystawione będą opery W.A. Mozarta, np. "Wesele Figara", "Łaskawość Tytusa", "Uprowadzenie z Seraju".
Półtorej godziny przed koncertami popołudniowymi spektaklami w foyer w Cafe Mozart w siedzibie Warszawskiej Operze Kameralnej będzie można, pijąc kawę, posłuchać recitali śpiewaków, wystąpią m.in. Paulina Horajska, Jacek Szponarski.
Miesięczny cykl koncertów zakończy Gala Finałowa, która odbędzie się 14 lipca w Teatrze Polskim. Soliści, m.in.: Joanna Freszel, Joanna Moskowicz, Artur Janda wykonają arie. Towarzyszyć im będzie orkiestra MACV, która zagra również kilka utworów instrumentalnych.
Festiwal Mozartowski w Warszawie zorganizowany został po raz pierwszy w 1991 r. dla uczczenia 200. rocznicy śmierci wiedeńskiego kompozytora. Pomysłodawcami tego wydarzenia byli założyciel i wieloletni dyrektor WOK Stefan Sutkowski oraz reżyser Ryszard Peryt. Co roku w Warszawie wystawiane były wszystkie dzieła sceniczne Mozarta, a także jego msze, symfonie, koncerty instrumentalne i utwory kameralne. (PAP)
Olga Łozińska
oloz/ itm/