Rzeźba Kazimiery Alberti, wykonana w technologii druku 3D, stanie przy Skwerze Poetów bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej. Rzecznik uczelni Małgorzata Skrzypek podała, że odsłonięcie pomnika nastąpi 26 czerwca.
„W czwartek firma z Katowic zeskanuje postać kobiety. Będzie nią jedna z pracownic uczelni. Przyjmie pozę taką, jaką będzie miała później rzeźba. Już dziś wypożyczyliśmy z Teatru Polskiego w Bielsku-Białej kostium, który ubierze nasza bohaterka. Będzie to strój z lat 30. XX w., gdy Kazimiera Alberti mieszkała w mieście” – powiedziała Skrzypek.
Rzecznik dodała, że po zeskanowaniu postaci specjaliści nadadzą jej twarzy rysy poetki, a następnie wydrukują całość w technologii 3D. „Będzie to chyba jeden z pierwszych takich pomników w Polsce. Otwarcie zaplanowaliśmy na 26 czerwca, gdy przypada święto uczelni” – powiedziała Małgorzata Skrzypek.
Jak przypomniała - postać, która zasiądzie na ławeczce, wybrali internauci w plebiscycie zorganizowanym przez Akademię oraz galerię handlową „Gemini”. W styczniu mogli głosować na jednego z czterech poetów, którzy mieli związek z Bielskiem-Białą lub najbliższą okolicą. Oprócz zwyciężczyni byli to Stanisław Gola, Julian Przyboś i Mieczysław Stanclik.
Kazimiera Alberti urodziła się w 1898 r. w Bolechowie. Ukończyła Uniwersytet Jana Kazimierza w Lwowie. Jej mężem był legionista, prawnik, publicysta i tłumacz Stanisław Alberti, który został w 1940 r. zamordowany przez Sowietów wraz z tysiącami polskich oficerów.
Przed wojną małżeństwo mieszkało w Krakowie i Dąbrowie Tarnowskiej. W 1930 r. przeprowadzili się do Białej Krakowskiej (dziś wschodnia część Bielska-Białej), gdzie Stanisław Alberti został starostą. Kazimiera przyczyniła się do ożywienia życia kulturalnego w mieście, jak i położonym na zachodnim brzegu rzeki Białej Bielsku.
„Poza twórczością poetycką zajmowała się powieściopisarstwem i publicystyką. W Białej Krakowskiej zorganizowała salon literacki, którego bywalcami byli znani przedstawiciele świata literatury i sztuki dwudziestolecia międzywojennego. Jednym z nich był Stanisław Ignacy Witkiewicz, autor portretu poetki” – powiedziała Skrzypek.
Alberti w czasie wojny wyjechała do Krakowa. Działała w ruchu oporu. Niemcy uwięzili ją w obozie Ravensbrueck. Po wojnie wyjechała do Włoch i zamieszkała w Bari. Zmarła w 1962 r.
Akademia Techniczno-Humanistyczna powstała w 2001 r. na bazie istniejącej od 1969 r. filii Politechniki Łódzkiej. Jest największą publiczną uczelnią wyższą w rejonie Bielska-Białej. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ agz/