Płk Tadeusz Szczurek utrwala tradycje niepodległościowe i stara się, aby pamięć o polskim doświadczeniu historycznym dotarła do młodego pokolenia - powiedział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk w środę w Warszawie.
Rektor-komendant Wojskowej Akademii Technicznej płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek - "w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o niepodległość ojczyzny" - otrzymał w środę medal "Pro Patria", przyznany przez szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka.
Odznaczenie odebrał w warszawskim Klubie WAT, podczas czwartej sesji z cyklu "Spotkania Katyńskie", poświęconych stosunkom polsko-rosyjskim, których współorganizatorami są m.in. Komitet Katyński oraz Centralna Biblioteka Wojskowa.
Jak podkreślił Kasprzyk, Szczurka uhonorowano "za to, że tak wspaniale pielęgnuje i utrwala tradycje niepodległościowe; że tę tradycję w murach tej uczelni kultywuje i - organizując takie jak to spotkania - stara się, aby pamięć o polskim doświadczeniu historycznym dotarła do młodego pokolenia, do przyszłej (...) elity Wojska Polskiego i narodu polskiego".
Szef UdSKiOR - odnosząc się do tematu środowego spotkania - podkreślił, że zbrodnia katyńska była elementem planu, który jednak "do końca się nie udał, dlatego, że przetrwała pamięć". "I dzięki takim przedsięwzięciom jak ta konferencja, ta pamięć jest w nas i tworzy element (...) naszego narodowego kodu kulturowego" - zaznaczył.
Zwrócił się także do biorących udział w spotkaniu studentów WAT. "Wy (...) musicie mieć świadomość, że (...) zastępujecie i zastąpicie za chwilę tę elitę, która została zamordowana w Katyniu w 1940 r. Wy jesteście ich następcami, mimo że upłynęło siedemdziesiąt kilka lat od tamtej zbrodni" - podkreślił.
Na wagę tego typu spotkań zwrócił uwagę również sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Tomasz Zdzikot. Jak zaznaczył, to "czym dziś powinna być nowoczesna edukacja i wychowanie oficera wojska polskiego", to z jednej strony kompetencje, wykształcenie i wiedza ekspercka, a z drugiej - "pamięć o wydarzeniach, które stanowią element naszego polskiego DNA, które wpisują się w etos oficera, żołnierza i w podstawy wychowania patriotycznego każdego Polaka".
Tadeusz Szczurek jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych i Wojskowej Akademii Technicznej. Służbę zawodową rozpoczął w 15. Pułku Czołgów. Umiejętności dowódcze zdobywał dowodząc kolejno plutonem, kompanią i batalionem, a doświadczenie dydaktyczne - pracując jako nauczyciel akademicki w WAT. W latach 2005–2008 Szef Logistyki Urzędu MON, a od 2016 r. pełni funkcję rektora-komendanta WAT.
Szczurek jest autorem lub redaktorem naukowym kilkunastu monografii i ponad siedemdziesięciu innych publikacji, w których porusza zagadnienia związane z konfliktami zbrojnymi, zarządzaniem w sytuacjach kryzysowych oraz wykorzystaniem sił zbrojnych i techniki wojskowej w neutralizacji zagrożeń militarnych i niemilitarnych.(PAP)
autorka: Nadia Senkowska
nak/ agz/