80 zespołów uczniowskich uczestniczyło w finale projektu edukacyjnego IPN „Kamienie Pamięci. Nieznany bohater niepodległości”, który odbył się w Krakowie. Zaprezentowali oni swoich lokalnych bohaterów, których odkryli w wyniku historycznych poszukiwań.
Krakowski finał 9. edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego trwał dwa dni. W środę uczestnicy z całego kraju uczestniczyli w spacerach na kopce Piłsudskiego i Kościuszki, a także po Krakowie „Szlakiem Niepodległości”. Zwiedzili też wystawę „Piękna Niepodległa” w Muzeum Armii Krajowej.
Podczas czwartkowej gali finałowej przedstawiciele IPN wręczyli uczestnikom projektu specjalne statuetki Kamienie Pamięci, a także dyplomy i nagrody. Efekty swych historycznych poszukiwań lokalnych bohaterów prezentowali oni na specjalnych stoiskach.
Jak wyjaśnił PAP Michał Masłowski, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie, przedsięwzięcie adresowane było do młodzieży szkolnej, drużyn i zastępów harcerskich, kół naukowych, grup rekonstrukcyjnych, kół kombatantów oraz uczestników indywidualnych – pasjonatów historii. Chodzi w nim o upamiętnienie nieznanych bohaterów, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości w latach 1914-1918, włożyli wkład w obronę granic II Rzeczypospolitej i budowę jej struktur w okresie międzywojennym, poprzez działania zwłaszcza na płaszczyźnie lokalnej i regionalnej.
Mogą to być zarówno osoby cywilne, jak i żołnierze, członkowie lokalnych komitetów ratunkowych, organizacji społecznych i samorządowych przejmujących władzę od administracji zaborców, członkowie komitetów organizujących oddziały oraz pomoc wojskową w okresie walk niepodległościowych, a także walk o ustalenie granic. A także postacie, które poprzez pracę na rzecz społeczeństwa lokalnego przyczyniły się do odbudowy miast i wsi, zakładów pracy, przychodni, szpitali itd.
„Chodzi przede wszystkim, żeby wyciągnąć takie mniej znane, lokalne postacie na światło dzienne. Znamy Piłsudskiego, Paderewskiego, Dmowskiego i wielu innych przywódców, ale tych maluczkich nie znamy. Więc warto byłoby ich przedstawić i to właśnie młodzież w tym projekcie robi” - zaznaczył Masłowski.
Widocznym skutkiem pracy uczestników projektu – zaznaczyli organizatorzy - jest upamiętnienie lokalnych bohaterów niepodległości w różnych formach poprzez np. przygotowanie informacji dla komisji nazewnictwa ulic przy samorządach lokalnych, prowadzenie akcji informacyjnych wśród społeczności lokalnej, upamiętnienie postaci i upowszechnienie wiedzy na ich temat w lokalnej prasie, na stronach internetowych, wystawach w bibliotekach, szkołach itd. Podobnie, jak w poprzednich edycjach projektu, każdy bohater zostanie upamiętniony wirtualnym kamieniem na mapie pamięci.
W sumie w projekcie, który zaczął się jesienią zeszłego roku, uczestniczyło 100 zespołów, założonych przede wszystkim przez uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów z całego kraju. przedstawiciele 80 z nich przyjechali na finał do Krakowa. „Tak się złożyło 100 uczestników na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę” - ocenił przedstawiciel IPN.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ itm/