Spektakl "Popioły” w wykonaniu francusko-norweskiej grupy Plexus Polaire z Auxerre został uhonorowany Grand Prix na zakończonym w sobotę wieczorem w Bielsku-Białej 28. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Lalkarskiej.
Festiwal jest jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń sceny lalkowej. Laureaci podczas gali otrzymali statuetkę dłuta bielskiego artysty Bronisława Krzysztofa oraz nagrodę pieniężną.
„Popioły” w reżyserii Yngvild Aspeli są sztuką kierowaną do dorosłych odbiorców. To opowieść bazująca na autentycznej historii o pożarach gnębiących przed laty norweskie miasteczko. Były one dziełem jednego podpalacza. Norweg Gaute Heivoll opisał ją w powieści „Zanim spłonę”. Spektakl, w którym nie padają słowa, składa się z sugestywnych, przyciągających uwagę obrazów budowanych animacją i wypełnionych muzyką.
„+Popioły+ to mądre, głębokie przedstawienie. Jest w nim realizm i magia, pokazane przepięknymi teatralnymi środkami” – powiedział o zwycięskim spektaklu krytyk Marek Waszkiel.
Spektakl docenił także Polski Ośrodek Lalkarski „Polunima” przyznając mu dyplom honorowy.
Festiwalowe jury, któremu przewodniczył Pavel Hubicka, za najlepsze przedstawienie dla dzieci uznało spektakl czeskiego teatru Loutky bez Hranic z Pragi "Opowieści małej Lupitiny Gonzales" w reżyserii Dory Bouzkovej. To miniatura lalkarska, której tematem jest odchodzenie. Śmierć pokazana jest w pogodny sposób dzięki odwołaniu do kultury meksykańskiej. Teatr podejmuje temat odchodzenia przy pomocy niewielkich lalek. Bouzkova została uhonorowana zarazem nagrodą aktorską ZASP im. Jerzego Zitzmana.
Nagrody specjalne otrzymały: "Huljet Huljet" krakowskiego Teatru Figur i "Piekło-Niebo" Wrocławskiego Teatru Lalek. Laur Dyrektora Festiwalu odebrał fiński Livsmedlet za sztukę "Niewidzialne kraje".
Festiwal, któremu patronowali wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult, rozpoczął się we wtorek. W Bielsku-Białej wystąpiło 21 teatrów z 15 krajów, m.in. z Japonii, Libanu, Litwy, Słowacji i Węgier.
Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1966 r. Impreza nosiła wówczas nazwę „Bielskie Rendez-Vous”. Z czasem stał się on jednym z najbardziej znaczących przeglądów lalkarskich na Starym Kontynencie, a nawet świata. Do końca lat 80. było to jedyne w Europie miejsce spotkań teatrów z Wschodu i Zachodu oraz konfrontacji scen z Europy i spoza niej. W Bielsku-Białej wystąpiło dotychczas ponad 350 teatrów z ok. 50 krajów świata, w tym z krajów europejskich, a także Chin, Hongkongu, Kuby, Togo, Australii, Argentyny, Brazylii, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Mongolii, Iranu, Nowej Zelandii, Indii i Wietnamu. Festiwal odbywa się co dwa lata. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ je/