80 różnych wydarzeń z 80-letniej historii Stalowej Woli można będzie od piątku oglądać na plenerowej wystawie fotograficznej w tym mieście. Ekspozycja przygotowana została z okazji 80. urodzin miasta, które zostało zbudowane od podstaw w latach 30. XX wieku.
Wystawa powstała na podstawie plebiscytu ogłoszonego na początku roku przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli wśród mieszkańców miasta, ale również tych, którzy wyjechali i osiedlili się w innych częściach kraju czy świata, ale w jakikolwiek sposób są związani ze Stalową Wolą.
Głosujący na wydarzenia mogli wybierać zarówno z listy ponad 300 ważnych wydarzeń z dziejów miasta z lat 1937-2018, zaproponowanej przez muzeum, ale także wskazywać indywidualnie na wybrane fakty spoza wykazu.
Z nadesłanych zgłoszeń wybrano 80 wydarzeń cieszących się największą popularnością wśród respondentów i najczęściej przez nich zgłaszanych.
Magdalena Wielgocka ze stalowowolskiego muzeum zauważyła, że wystawa ma na celu przypomnienie niektórych dat, ale i postaci z historii Stalowej Woli, w związku z jej 80-tymi urodzinami obchodzonymi w tym roku.
„Nieodłącznym warunkiem zakwalifikowania poszczególnych zgłoszeń do wystawy była dostępność materiału fotograficznego dotyczącego proponowanych tematów. Muzeum przeprowadziło poszukiwania zdjęć dokumentujących wybrane wydarzenia. Życzliwą pomoc w tym zakresie, udostępniając takowe, okazało wiele instytucji i osób prywatnych” – zaznaczyła Wielgocka.
Stalowa Wola, „najmłodsze dziecko” II Rzeczpospolitej, należy do nielicznych europejskich miast, które zostało zaprojektowane i zbudowane od podstaw w latach 1937-1939. Powstało jako sztandarowa inwestycja Centralnego Okręgu Przemysłowego w czasach, gdy w Europie królowały style modernistyczne. Jest doskonałym przykładem awangardowego wówczas modernizmu w architekturze i najnowocześniejszych technologii w przemyśle, realizowanych w niepodległym państwie.
Wśród pokazanych na wystawie wydarzeń szczególnym zainteresowaniem głosujących cieszyły się te związane z powstawaniem i działalnością Zakładów Południowych (obecnie Huty Stalowa Wola). Można zatem zobaczyć zdjęcia dokumentujące ścięcie pierwszej sosny pod budowę zakładów z 20 marca 1937 roku, wizyta w grudniu tego samego roku marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza w tych zakładach, czy oficjalne nadanie osiedlu przy Zakładach Południowych nazwy Stalowa Wola w styczniu 1938 roku.
Jest też uroczyste przekazanie wojsku baterii haubic, będących darem pracowników Zakładów Południowych w maju 1939 i uroczyste otwarcie Zakładów Południowych w czerwcu tego roku przez prezydenta Ignacego Mościckiego.
Na ekspozycji można też zobaczyć fotografie odnoszące się do życia mieszkańców w czasie okupacji, czy działań AK, jak np. zorganizowanie w grudniu 1943 roku przez oddział „Kedywu” AK udanej akcji odbicia więźniów, zdobycie w marcu 1944 przez konspiratorów tajnej dokumentacji niemieckiego działa Flak 8,8., czy pierwsze uroczystości komunijne zorganizowane dla dzieci w Stalowej Woli w czerwcu tego roku.
Z czasów powojennych na uznanie wśród głosujących zasłużyło m.in. rozporządzenie ministra administracji publicznej z kwietnia o nadaniu Stalowej Woli praw miejskich, uroczyste poświęcenie w grudniu 1973 r. kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski przez kardynała Karola Wojtyłę, czy wizyta w mieście prezydenta RP Andrzeja Dudy z okazji Święta Niepodległości w 2017 roku.
„Ekspozycja w żadnej mierze nie prezentuje wszystkich najważniejszych wydarzeń w dziejach Stalowej Woli i nie stanowi ich klasyfikacji. Ukazane są na niej te wydarzenia, które za ważne i godne upamiętnienia uznały osoby biorące udział w plebiscycie, a kierujące się często sentymentem, wspomnieniami z młodości, czy rodzinnymi przekazami, a nie ich rangą i znaczeniem historycznym” – podkreślił Marek Wiatrowicz, koordynator ekspozycji.
Wystawę będzie można oglądać do końca sierpnia.
Wielgocka dodała, że w plebiscycie wzięło udział kilkadziesiąt osób, z których wielu przesłało większą liczbę propozycji.
Nad poprawnością przebiegu selekcji czuwała specjalnie powołana komisja, do której zaproszono historyków, nauczycieli, dziennikarzy oraz znawców miasta i regionu.
Wśród osób biorących udział w plebiscycie rozlosowano nagrody książkowe. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ itm/