Budowa niepodległego państwa

14.06.2018

Wystawa 80 wydarzeń na 80-lecie Stalowej Woli

80 wydarzeń na 80-lecie Stalowej Woli 80 wydarzeń na 80-lecie Stalowej Woli

80 różnych wydarzeń z 80-letniej historii Stalowej Woli można będzie od piątku oglądać na plenerowej wystawie fotograficznej w tym mieście. Ekspozycja przygotowana została z okazji 80. urodzin miasta, które zostało zbudowane od podstaw w latach 30. XX wieku.

Wystawa powstała na podstawie plebiscytu ogłoszonego na początku roku przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli wśród mieszkańców miasta, ale również tych, którzy wyjechali i osiedlili się w innych częściach kraju czy świata, ale w jakikolwiek sposób są związani ze Stalową Wolą.

Głosujący na wydarzenia mogli wybierać zarówno z listy ponad 300 ważnych wydarzeń z dziejów miasta z lat 1937-2018, zaproponowanej przez muzeum, ale także wskazywać indywidualnie na wybrane fakty spoza wykazu.

Z nadesłanych zgłoszeń wybrano 80 wydarzeń cieszących się największą popularnością wśród respondentów i najczęściej przez nich zgłaszanych.

Magdalena Wielgocka ze stalowowolskiego muzeum zauważyła, że wystawa ma na celu przypomnienie niektórych dat, ale i postaci z historii Stalowej Woli, w związku z jej 80-tymi urodzinami obchodzonymi w tym roku.

„Nieodłącznym warunkiem zakwalifikowania poszczególnych zgłoszeń do wystawy była dostępność materiału fotograficznego dotyczącego proponowanych tematów. Muzeum przeprowadziło poszukiwania zdjęć dokumentujących wybrane wydarzenia. Życzliwą pomoc w tym zakresie, udostępniając takowe, okazało wiele instytucji i osób prywatnych” – zaznaczyła Wielgocka.

Stalowa Wola, „najmłodsze dziecko” II Rzeczpospolitej, należy do nielicznych europejskich miast, które zostało zaprojektowane i zbudowane od podstaw w latach 1937-1939. Powstało jako sztandarowa inwestycja Centralnego Okręgu Przemysłowego w czasach, gdy w Europie królowały style modernistyczne. Jest doskonałym przykładem awangardowego wówczas modernizmu w architekturze i najnowocześniejszych technologii w przemyśle, realizowanych w niepodległym państwie.

Wśród pokazanych na wystawie wydarzeń szczególnym zainteresowaniem głosujących cieszyły się te związane z powstawaniem i działalnością Zakładów Południowych (obecnie Huty Stalowa Wola). Można zatem zobaczyć zdjęcia dokumentujące ścięcie pierwszej sosny pod budowę zakładów z 20 marca 1937 roku, wizyta w grudniu tego samego roku marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza w tych zakładach, czy oficjalne nadanie osiedlu przy Zakładach Południowych nazwy Stalowa Wola w styczniu 1938 roku.

Jest też uroczyste przekazanie wojsku baterii haubic, będących darem pracowników Zakładów Południowych w maju 1939 i uroczyste otwarcie Zakładów Południowych w czerwcu tego roku przez prezydenta Ignacego Mościckiego.

Na ekspozycji można też zobaczyć fotografie odnoszące się do życia mieszkańców w czasie okupacji, czy działań AK, jak np. zorganizowanie w grudniu 1943 roku przez oddział „Kedywu” AK udanej akcji odbicia więźniów, zdobycie w marcu 1944 przez konspiratorów tajnej dokumentacji niemieckiego działa Flak 8,8., czy pierwsze uroczystości komunijne zorganizowane dla dzieci w Stalowej Woli w czerwcu tego roku.

Z czasów powojennych na uznanie wśród głosujących zasłużyło m.in. rozporządzenie ministra administracji publicznej z kwietnia o nadaniu Stalowej Woli praw miejskich, uroczyste poświęcenie w grudniu 1973 r. kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski przez kardynała Karola Wojtyłę, czy wizyta w mieście prezydenta RP Andrzeja Dudy z okazji Święta Niepodległości w 2017 roku.

„Ekspozycja w żadnej mierze nie prezentuje wszystkich najważniejszych wydarzeń w dziejach Stalowej Woli i nie stanowi ich klasyfikacji. Ukazane są na niej te wydarzenia, które za ważne i godne upamiętnienia uznały osoby biorące udział w plebiscycie, a kierujące się często sentymentem, wspomnieniami z młodości, czy rodzinnymi przekazami, a nie ich rangą i znaczeniem historycznym” – podkreślił Marek Wiatrowicz, koordynator ekspozycji.

Wystawę będzie można oglądać do końca sierpnia.

Wielgocka dodała, że w plebiscycie wzięło udział kilkadziesiąt osób, z których wielu przesłało większą liczbę propozycji.

Nad poprawnością przebiegu selekcji czuwała specjalnie powołana komisja, do której zaproszono historyków, nauczycieli, dziennikarzy oraz znawców miasta i regionu.

Wśród osób biorących udział w plebiscycie rozlosowano nagrody książkowe. (PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL