Cztery premiery - „Szaber plac, moja miłość”, „Pidżamowcy”, „Pani Furia” oraz „Genialna przyjaciółka” - to produkcje Wrocławskiego Teatru Współczesnego mijającego sezonu artystycznego. Frekwencja widzów na spektaklach pokazywanych w „Współczesnym” wyniosła niemal 95 proc.
Pierwszą z premier - „Szaber plac, moja miłość” - wystawiono we wrześniu 2017 r. Sztukę wrocławianina Szymona Bogacza wyreżyserowała pochodząca z Mostaru w Bośni i Hercegowinie Tanja Miletić Orucević. To opowieść o ludzkiej skłonności do odbudowywania świata materialnego na powojennych gruzach. Bohaterami tej sztuki są wojenni uchodźcy z różnych krajów i epok, a tłem m.in. powojenny Wrocław i konflikt bałkański.
Kolejną premierą była sztuka „Pidżamowcy” Mariusza Sieniewicza, która została nagrodzona w II Konkursie Dramatycznym Strefa Kontaktu (Wrocławski Teatr Współczesny jest organizatorem tego konkursu). Prapremiera „Pidżamowców” odbyła się w grudniu ubiegłego roku. „Reżyser +Pidżamowców+ zamknął szaloną historię szpitalnej rebelii pacjentów, którym nieustannie brakuje środków uśmierzających ból, klamrą opowieści autentycznych, przywołując głosy i pacjentów, i lekarzy. Pomiędzy prawdą a absurdem stworzył przestrzeń do rozważań nad istotą bólu. Nie tylko fizycznego” - powiedziała PAP rzeczniczka Wrocławskiego Teatru Współczesnego Tatiana Drzycimska.
W II Konkursie Dramatycznym Strefa Kontaktu nagrodzona została również sztuka „Pani Furia”, której premiera odbyła się w „Współczesnym” w maju tego roku. To opowieść o dziewczynie z Konga, która jako dziecko trafia z rodziną do Brukseli i dorasta w atmosferze wyobcowania.
W mijającym sezonie artystycznym Wrocławski Teatr Współczesny wystawił również „Genialną przyjaciółkę” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej. To adaptacja tetralogii neapolitańskiej Eleny Ferrante.
Rzeczniczka teatru powiedziała PAP, że w minionym sezonie, średnia frekwencja widzów na spektaklach pokazywanych w „Współczesnym” wyniosła niemal 95 proc.
Teatr prowadził też działalność edukacyjną, w tym warsztaty, z których skorzystało w ciągu roku tysiąc osób. Drzycimska poinformowała również, że teatr otrzymał dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na przeprowadzenie II edycji projektu „Jak poprzez teatr poznawać świat?”.
Do końca roku budynek Wrocławskiego Teatru Współczesnego ma przejść termomodernizację. Z tego powodu działalność artystyczna będzie prowadzona na innych wrocławskich scenach. „Na 29 września 2018 r. na Scenie Ciśnień Teatru Capitol zaplanowana jest premiera +Garbusa+ Sławomira Mrożka w reż. Marka Fiedora. Z kolei w koprodukcji z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu powstanie spektakl +Grotowski -Non fiction+ w reżyserii Katarzyny Kalwat, jego premiera zaplanowana jest na grudzień 2018 r.” - dodała rzeczniczka.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/