Bitwa artyleryjska, wojskowy desant na bastion, pokazy historyczne, wystawy i prelekcje - to jedne z atrakcji tegorocznych Dni Twierdzy, które rozpoczynają się w sobotę w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie).
Impreza, której areną będzie Stare Miasto i kostrzyńska twierdza, ma już 11-letnią tradycję. Jej uroczyste otwarcie oznajmią światu strzały z armaty, które w sobotę o godzinie 15 rozlegną się na Placu Zamkowym. Zabawa potrwa do niedzielnego wieczoru.
Jak zawsze w programie nie brakuje wydarzeń o charakterze historycznym i edukacyjnym. Mieszkańcy miasta i goście mogą w sobotnie popołudnie obejrzeć inscenizację historyczną obrazującą oblężenie Bastionu Król przez oddziały XVIII- wiecznej artylerii, czy też przekonać się jak wyglądał desant z łodzi na twierdzę podczas II wojny światowej.
W niedzielę będzie okazja zwiedzić namiot szlachecki z XVII wieku i przekonać się jakim orężem władali ówcześni żołnierze.
Tradycyjnie "Dni Twierdzy" to okazja do poszerzenia wiedzy na temat dawnych fortyfikacji podczas sesji historycznych i pokazów m.in. wirtualnego spaceru po starym mieście, by przekonać się jak wyglądało ono przed wojną.
W Kostrzynie nie zabraknie dobrej muzyki, konkursów, pokazów i wystaw. Kostrzyńska Gwardia Strzelecka przygotowała militarny tor przeszkód dla rodzin, odbędą się międzynarodowe zawody wędkarskie.
Jak powiedział PAP dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn Ryszard Skałba, "Dni Twierdzy to impreza mająca na celu nie tylko zabawę, ale także promocję największego skarbu Kostrzyna nad Odrą, którym są pozostałości twierdzy i ruiny Starego Miasta, zrównanego z ziemią podczas II wojny światowej. Nie mniej ważnym elementem jest jej charakter edukacyjny".
Przez cały weekend można odwiedzić kiermasz wydawnictw militarnych, historycznych i regionalnych, giełdę staroci, obejrzeć wystawę sprzętu wojskowego i przejechać się kołowym transporterem opancerzonym "Rosomak".
"Dni Twierdzy to impreza mająca na celu nie tylko zabawę, ale także promocję największego skarbu Kostrzyna nad Odrą, którym są pozostałości twierdzy i ruiny Starego Miasta, zrównanego z ziemią podczas II wojny światowej. Nie mniej ważnym elementem jest jej charakter edukacyjny" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn Ryszard Skałba.
Historia Twierdzy w Kostrzynie nad Odrą sięga XVI wieku. W 1630 r. w założono w niej pierwszy regularny regiment Hohenzollernów i dlatego Kostrzyn nazywany był także kolebką pruskiego militaryzmu. Podczas wojny siedmioletniej (1756-1763) twierdza wytrzymała oblężenie wojska rosyjskiego i silny ostrzał, który zniszczył prawie całe miasto.
Twierdza była świadkiem wielu historycznych wydarzeń. To w niej był więziony Fryderyk II Wielki - król Prus w latach 1740-1786. Pod jego rządami Prusy stały się jednym z najpotężniejszych państw Europy.
W marcu 1945 r., na krótko przed zakończeniem II wojny światowej, miasto, na bezpośredni rozkaz Hitlera, miało prowadzić obronę do ostatniego człowieka. Ciężka artyleria Armii Czerwonej ostrzeliwała Kostrzyn tak długo, aż zostało ono zrównane z ziemią; Rosjanie wkroczyli do miasta 30 marca 1945 roku.
Pierwsze Dni Twierdzy Kostrzyn odbyły się w 2000 roku, z okazji 700-lecia tego granicznego miasta. Kostrzyn nad Odrą leży około 45 km od Gorzowa Wielkopolskiego. Można do niego dojechać drogami krajowymi nr 22 i 31 lub wojewódzką nr 132. (PAP)
mmd/ mhr/