Agata Kornhauser-Duda spotkała się w czwartek w Pałacu Prezydenckim z laureatami V edycji konkursu „Mistrz Ortografii” organizowanego przez Związek Polaków na Białorusi. Podkreśliła, że konkurs pokazuje „niezwykłe zaangażowanie nauczycieli i młodzieży w pielęgnowanie polskiej mowy”.
Jak podała Kancelaria Prezydenta RP, w tym roku w konkursie uczestniczyło 150 młodych ludzi uczących się języka polskiego w Grodnie, Wołkowysku, Brześciu, Mohylewie, Baranowiczach, Lidzie i Brasławiu.
"Jest to bardzo cenna i potrzebna inicjatywa, ponieważ pokazuje niezwykłe zaangażowanie nauczycieli i młodzieży w pielęgnowanie polskiej mowy, co mnie, jako małżonkę prezydenta, ale przede wszystkim, jako wieloletniego pedagoga ogromnie cieszy" - mówiła cytowana w komunikacie Kancelarii Prezydenta pierwsza dama, dziękując za realizację i ideę konkursu. "Uważam, że inspiruje ona młodych ludzi do zdobywania umiejętności poprawnego posługiwania się językiem polskim, co nie jest łatwym zadaniem, zważywszy na trudną wymowę, skomplikowaną gramatykę i ortografię" - dodała. Małżonka prezydenta zwróciła uwagę na fakt, że język polski uznawany jest za jeden z najtrudniejszych na świecie. "Tym większy jest wasz sukces" - powiedziała, zwracając się do laureatów tegorocznej edycji konkursu.
Agata Kornhauser-Duda pogratulowała wyniku, także w imieniu prezydenta oraz życzyła dzieciom i młodzieży, by zdobyte umiejętności okazały się przydatne na dalszym etapie edukacji, "być może na wyższych uczelniach w Polsce", do czego zachęcała. Pierwsza dama zwróciła uwagę na rosnącą w każdym roku liczbę uczestników konkursu. Wyraziła też uznanie dla nauczycieli za pełną zaangażowania i poświęcenia, często społeczną, pracę na rzecz "krzewienia polskości, nauczania polskiego języka i historii, promowania polskiej kultury, ale przede wszystkim wychowywania młodego pokolenia, urodzonego poza granicami Polski, w duchu patriotyzmu i kształtowania tożsamości narodowej".
Konkurs "Mistrz Ortografii" organizowany jest od 2013 roku przez Związek Polaków na Białorusi we współpracy z Podlaskim Oddziałem Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" oraz Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym w Siedlcach. Inicjatywę wspiera Konsulat Generalny RP w Grodnie i Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie".
Nieuznawany przez władze Białorusi Związek Polaków na Białorusi został założony we wrześniu 1988 roku. Jest największą organizacją polskiej mniejszości na terenie Białorusi zrzeszającą ponad 10 tys. członków. Głównym zadaniem organizacji jest działalność kulturalno-oświatowa, dbanie o język polski i polską kulturę oraz ochrona Miejsc Polskiej Pamięci Narodowej i Dziedzictwa.(PAP)
autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka
edytor: Paweł Krajewski
dsr/ krap/