W ramach obchodów 73. rocznicy "nocy kryształowej", pogromu Żydów w hitlerowskich Niemczech, prezydent Niemiec Christian Wulff uroczyście otworzył w środę synagogę w Spirze w Nadrenii-Palatynacie. W Austrii rocznicę upamiętniono w Wiedniu.
9 listopada 1938 roku hitlerowcy zorganizowali w całych Niemczech pogromy antysemickie, posługując się jako pretekstem do rozpętania krwawych ataków zabiciem niemieckiego ambasadora w Paryżu Ernsta Eduarda vom Ratha przez urodzonego w Niemczech Żyda, obywatela Polski, Herszela Grynszpana. Rzeź i rozboje trwały całą noc. Była to pierwsza skoordynowana akcja przeciw Żydom w III Rzeszy.
Data ta jest "dniem wstydu" dla Niemiec - powiedziała kanclerz Angela Merkel na konferencji prasowej w Berlinie. "Niemcy polowali na innych Niemców, ponieważ byli Żydami" - dodała.
"To szaleństwo osiągnęło punkt kulminacyjny w zbrodni bez precedensu, która spustoszyła kontynent i kosztowała życie milionów ludzi na całym świecie. Gdy mówimy dziś tutaj o przyszłości, mówimy myśląc o ofiarach tego obłędu, który rozpoczął się w naszym kraju, w Niemczech" - podkreśliła Merkel.
W Spirze podczas "nocy kryształowej" hitlerowcy zburzyli synagogę i zlikwidowali wszelkie ślady po niej. Prezydent otworzył tam wieczorem synagogę, która ma być symbolem odrodzenia żydowskiej społeczności w Niemczech.
Wspólnoty żydowskie w całym kraju zorganizowały w centrach kulturalnych lub na miejscach, gdzie kiedyś stały synagogi uroczyste obchody rocznicy "nocy kryształowej".
Gdy w 1933 Hitler doszedł do władzy, w Niemczech mieszkała jedna z największych w Europie mniejszości żydowskich, licząca około 530 tys. osób. Po zjednoczeniu Niemiec w 1989 roku mieszkało tam blisko 30 tys. Żydów, do których dołączyło wielu emigrantów z byłego Związku Radzieckiego. Obecnie w Niemczech mieszka ponad 200 tys. Żydów - przypomina agencja AFP.
Również w Austrii rozpoczęto w środę obchody rocznicy pogromów. W Wiedniu zorganizowano je w dzielnicy żydowskiej oraz na dworcu Aspang, skąd tysiące Żydów wysłano do obozów śmierci.
Przed aneksją (Anschluss) Austrii w 1938 roku w kraju mieszkało 180 tys. Żydów; dziś wspólnota żydowska w Austrii liczy nieco ponad 15 tys. osób. Wiele z nich to imigranci z Europy Wschodniej - pisze AFP.(PAP)
fit/ kar/