Międzynarodowa formacja Krzysztof Kobyliński Pearls, łącząca w swojej muzyce jazz z muzyką latynoską, romską, arabską, hebrajską i polską wystąpi w sobotę 4 sierpnia w Warszawie w ramach Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce.
"Trwa 24. edycja naszego międzynarodowego festiwalu; w najbliższą sobotę zaprezentujemy publiczności właśnie projekt międzynarodowy: polsko-izraelsko-kolumbijski Krzysztofa Kobylińskiego z udziałem znakomitych artystów: wokalistki Reut Rivka Shabi, gitarzysty Dima Gorelika, basisty Edi Sancheza i grającego na perkusji Waldemara Lindera" - powiedziała PAP Iwona Strzelczyk Wojciechowska, dyrektor artystyczna Jazzu na Starówce. "Wielokulturowość, wynikająca z różnych źródeł i korzeni artystów, znajduje doskonały wyraz w wykonywanej przez nich muzyce. Zapowiada się ciekawy wieczór muzyczny na Starówce" - dodała.
Repertuar zespołu Krzysztof Kobyliński Pearls (w skrócie KK Pearls) to autorskie kompozycje Krzysztofa Kobylińskiego – pianisty, aranżera, kompozytora, twórcy przedsięwzięcia. Jest to muzyka kojarząca ze sobą jazz, klasykę i etno. W programie sobotniego koncertu zapowiadana jest właśnie muzyka łącząca w sobie elementy tradycyjnego jazzu z brzmieniami etnicznymi - muzyką latynoską, flamenco, romską, arabską, hebrajską i oczywiście polską.
KK Pearls gra w obecnym składzie od 2014 r., ma na koncie m.in. koncerty w radiowej Trójce, na festiwalach Warsaw Summer Jazz Days i na Palmjazz Festival, a także na międzynarodowych festiwalach jak: London Jazz Festival, Montreal Jazz Festival i Jarasum Jazz Festival.
Lider grupy Krzysztof Kobyliński, kompozytor, aranżer i pianista jest laureatem międzynarodowych konkursów fortepianowych i kompozytorskich. Nagrał wiele albumów z muzyką jazzową, ethno i elektroniczną. Jest autorem muzyki filmowej i teatralnej.
Kobyliński współpracował z wieloma znakomitymi muzykami, takimi jak m.in.: Randy Brecker, Mike Stern, Miroslav Vitous, Adam Makowicz, Joey Calderazzo, Mark Whitfield, Bill Evans, Erik Truffaz, Zbigniew Namysłowski, Stanisław Soyka a także Orkiestra AUKSO.
Wokalistka Reut Rivka Shabi pochodzi z Jerozolimy. Jest sopranistką barokową i operową. Ukończyła wydział śpiewu operowego w Jerozolimskiej Akademii Muzycznej oraz wydział śpiewu barokowego Konserwatorium Królewskiego w Hadze. Jako śpiewaczka swobodnie operuje wieloma stylami muzycznymi - elementami folkloru greckiego, macedońskiego, sefardyjskiego, flamenco, muzyki romskiej, arabskiej, hebrajskiej czy andaluzyjskiej.
Występowała pod batutą znakomitych dyrygentów, m.in.: Zubina Mehty, Jose Vermunta, Fabia Bonizzoni’ego. W swoim dorobku ma role Belindy w "Dydonie i Eneaszu", Paminy w "Czarodziejskim flecie", Adeli w "Zemście nietoperza", Kunegundy w "Kandydzie". Była solistką Metropolitan Orchestra i Israel Philharmonic Orchestra; koncertowała m.in. w Moskwie, Hadze, Dublinie, Los Angeles, Bostonie, Nowym Jorku, Szanghaju, Krakowie i Rzymie.
Dima Gorelik - izraelski gitarzysta, wokalista i kompozytor talent rozwijał pod skrzydłami muzyków: Arniego Lawrence’a, Maxa Roacha, Jamesa Moody’ego, Avishai Cohena, Omera Avitala. Jest dwukrotnym laureatem nagrody The America-Israel Cultural Foundation, został również uhonorowany tytułem Outstanding Musician przez Ministerstwo Kultury Izraela. Gra solo jak i w większych składach, np. w zespole Anny Marii Jopek.
Kolejny muzyk zespołu KK Pearls to gitarzysta basowy z Kolumbii Edi Sanchez. Studiował na Narodowym Uniwersytecie Pedagogicznym w Bogocie oraz na Akademii Muzycznej w Katowicach. Wraz z Williamem Rojasem oraz Alberto Beto Garcią założył pierwszy zespół Tiempo de Jazz. W 1996 r. zadebiutowali przed szeroką publicznością, biorąc udział w Jazz al Parque, pierwszym w Bogocie jazzowym festiwalu. Od dziewięciu lat mieszka w Polsce.
Perkusista Waldemar Lindner wywodzi się z zespołu Street, który w latach osiemdziesiątych ub. wieku był jednym z czołowych polskich składów gatunku fusion. Również od początku lat osiemdziesiątych współpracuje z Krzysztofem Kobylińskim z którym nagrywa i koncertuje w takich formacjach jak: KK Pearls i Krzysztof Kobyliński & Ethnojazz Orchestra.
Za tydzień, 11 sierpnia, na Jazzie na Starówce wystąpi słynny francuski multiinstrumentalista, wirtuoz akordeonu, kompozytor - Richard Galliano z programem "New Jazz Musette 4tet".
Organizatorem Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu "Jazz na Starówce", który trwa do 25 sierpnia, jest Fundacja Jazz Art., a partnerami Austriackie Forum Kultury, Ambasada Włoch, Włoski Instytut Kultury. (PAP)
abe/ pat/