Sześć premier – w tym spektakle „Mały Tygrys Pietrek” i „Makbet” Szekspira - przygotował w nowym sezonie artystycznym Teatr Lalki i Aktora „Kubuś’ w Kielcach. To przedstawienia dla dzieci, młodzieży i dorosłych – powiedział dyrektor teatru Robert Drobniuch.
Nowy sezon kielecka placówka rozpocznie 2 września spektaklem dla najmłodszych „Mały Tygrys Pietrek”. Sztuka Hanny Januszewskiej to klasyka dramaturgii dla dzieci, na scenie teatru „Kubuś” została wystawiona po raz pierwszy trzydzieści lat temu. „Historia tygrysa Pietrka, który wszystkiego się boi, a w związku z tym traci na pręgowanym futrze czarne paski – symbol odwagi, to uniwersalna opowieść o dziecięcych lękach. Jestem pewny, że przypadnie do gustu zarówno maluchom, jak i ich rodzicom. Dla wielu osób będzie to sentymentalny powrót do dzieciństwa” – zachęcał w środę podczas środowej konferencji prasowej do obejrzenia spektaklu Drobniuch.
Reżyserem przedstawienia jest student Akademii Teatralnej w Białymstoku Michał Dąbrowski, dla którego sztuka ta jest przedstawieniem dyplomowym. „Bardzo wdzięczny, prosty tekst, może trochę archaiczny, ale w tym tkwi cała jego magia. Zawiera w sobie receptę na to, jak pokonać strach i jak go zaakceptować. Wykorzystamy przy tym różne techniki lalkowe. Pojawią się mapety, pacynki, kukiełki, wszystko uzupełnione piosenkami, które powinny wzruszyć nie tylko tego małego widza, ale również dorosłych” – powiedział Dąbrowski.
„Chcemy, aby dzieci utożsamiały się z głównym bohaterem. To nie jest zadanie łatwe, bo wiemy w jakich czasach żyjemy, przy dostępie do internetu, mediów, bajek i innych wirtualnych rzeczywistości. Dzieci są dzisiaj za pan brat z techniką. My wracamy do tradycyjnych technik lalkowych. Mam jednak nadzieję, że najmłodsi widzowie uwierzą w cały ten świat, który tutaj kreujemy” – dodał odtwórca głównej roli Błażej Twarowski.
13 października odbędzie się premiera spektaklu „Gniazdo” dla dzieci od lat siedmiu, w reżyserii Roberta Drobniucha. Sztuka dramatopisarki Marii Wojtyszko oparta jest na opowieści o Lechu, Czechu i Rusie.
Kolejne przestawienie – „Hotel Europejski” Elżbiety Chowaniec i Marka Zakosteleckiego to opowieść inspirowana Kielcami, a zwłaszcza miejscem, w którym obecnie znajduję się teatr „Kubuś”. „Hotel Europejski funkcjonował w tym miejscu już od XIX wieku. To taki ukłon w stronę historii tego miejsca, które kiedyś opuścimy przeprowadzając się do nowej siedziby. Wokół tego hotelu będziemy w najbliższym czasie realizowali szereg innych wydarzeń artystycznych, ale ich szczegółów na razie nie zdradzę” – obiecał Drobniuch.
Dwie premiery w najbliższym sezonie artystycznym adresowane są dla przedszkolaków: „Zmruż oczko” – sztuka Magdaleny Mrozińskiej, na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena, w reżyserii Przemysława Żmiejko oraz spektakl „Pięciu nieudanych” Honoraty Mierzejewskiej-Mikoszy i Justyny Czarnoty.
Kielecki teatr przygotował też przedstawienie dla młodzieży i dorosłych. „Makbet” Williama Szekspira to autorska interpretacja znanego twórcy teatru formy Adama Walnego. „Przygotowaliśmy przedstawienia dla osób w różnym wieku – dzieci, młodzieży i dorosłych. Każdy widz na pewno znajdzie coś dla siebie” – zaznaczył reżyser kieleckiego teatru.
W najbliższym sezonie artystycznym teatr „Kubuś” promował się będzie pod hasłem „Chodź tu". Jego autorem jest 19-letni Szymon Wydra – uczestnik wakacyjnych warsztatów medialnych towarzyszących festiwalowi „Hurra! Art!”. „Idealnie oddaje przekaz jaki chcemy wysłać do widzów. Chodźcie tu, bo warto, gdyż organizujemy ambitne, artystyczne przedsięwzięcia organizowane dla różnych grup wiekowych” – podsumował Drobniuch. (PAP)
Autor: Janusz Majewski
maj/ agz/