Modlić się o pokój znaczy otworzyć ludzkie serce, by mogła je napełnić ożywcza moc Boga - mówił w sobotę podczas uroczystości poświęcenia kaplicy Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
„Modlić się o pokój znaczy otworzyć ludzkie serce, by mogła je napełnić ożywcza moc Boga. Ożywiającą mocą swej łaski Bóg może sprawić otwarcie się na pokój tam, gdzie wydają się istnieć jedynie przeszkody i zamknięcie; może umocnić i poszerzyć solidarność rodziny ludzkiej, mimo długiej historii podziałów i walk” - podkreślił przewodniczący KEP w homilii wygłoszonej podczas mszy św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp Salvatore Pennacchio.
Wskazał, że: "modlitwa o pokój nie jest elementem wtórnym, następującym po wysiłkach na rzecz pokoju. Przeciwnie, jest ona sercem wysiłków zmierzających do budowania pokoju w porządku, w sprawiedliwości i wolności".
Przypomniał, że "w wielu rejonach świata gwałci się prawa człowieka, niesprawiedliwie wtrąca ludzi do więzień, dokonuje egzekucji w trybie doraźnym, a ludzkość - nawet jeśli dowiaduje się prawdy - pozostaje często bezsilna wobec tych nadużyć. W innych krajach toczą się zacięte wojny, które przeciągają się pomimo ogromnej liczby zabitych, mimo żałoby i zniszczeń. Innych krajów nie oszczędzają przemoc i fanatyczny terroryzm, a ich ofiarami stają się często ludzie niewinni".
Zdaniem biskupa Gądeckiego łatwo możemy zauważyć, że ludzkie wysiłki podejmowane dla zachowania pokoju okazują się niewystarczające. "Ludzkość swoimi własnymi siłami nie jest w stanie osiągnąć trwałego pokoju, o czym świadczy kruchość wielu traktatów pokojowych, po których natychmiast rozpoczynają się nowe, coraz liczniejsze wojny. Stąd ostatecznie ludzie winni sobie uświadomić, że pokój o wiele bardziej niż osiągnięciem człowieka jest darem Bożym" - powiedział.
Na mszy minister Andrzej Dera przeczytał list prezydenta Andrzeja Dudy do uczestników uroczystości. Prezydent podkreślił, że osiągnięcie i utrzymanie pokoju na świecie nie może być wymuszone, nie może również oznaczać ograniczenia wolności ani prawa do samostanowienia. W ocenie prezydenta Centrum w Niepokalanowie przyczyni się do budowy pokoju na całym świecie.
Pismo do ojców franciszkanów z Niepokalanowa przesłał również premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu wyraził przekonanie, że przybywający do Centrum pielgrzymi będą realizowali przesłanie pokoju, które głosił swym życiem o. Maksymilian Kolbe.
Prezes Prawa i Sprawiedliwości w liście odczytanym przez posła Maciej Małeckiego podkreślił natomiast, że szczególnie w setną rocznicę odzyskania niepodległości Polacy powinni szczególnie dziękować za dar pokoju w naszej ojczyźnie.
Światowe Centrum Modlitwy o Pokój jest jednym z dwunastu podobnych centrów w różnych krajach świata. Ich inicjatorem jest stowarzyszenie Communita Regina della Pace. Dotychczas powstało sześć centrów: w Betlejem w Izraelu, Medjugorie w Bośni i Hercegowinie, w miejscowości Oziornoje w Kazachstanie, Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej, Namyang w Korei Południowej i Kibeho w Rwandzie. Siódme powstaje w Dagupan na Filipinach.
Kaplice są budowane w miejscach szczególnie doświadczonych skutkami wojen, konfliktów religijnych czy nienawiści rasowej. Bazylika w Niepokalanowie została zaproszona do tego grona w 2017 roku. "Propozycja powyższa została złożona, ponieważ Niepokalanów jest miejscem naznaczonym obecnością św. Maksymiliana Kolbe, który w czasie II wojny światowej złożył swoje życie w ofierze miłości i pokoju za drugiego człowieka, wcześniej zawierzając je bezgranicznie Maryi Niepokalanej" - poinformowali franciszkanie z Niepokalanowa.
Centrum Modlitwy o Pokój, to kaplica wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu przy bazylice ojców franciszkanów w Niepokalanowie. Znajduje się w niej naturalnej wielkości figura Maryi. Pod rozchylonymi szatami Matki Bożej umieszczona została 20-centymetrowa podświetlona hostia. Ołtarz nawiązuje kształtem do cudownego medalika Niepokalanej, propagowanego przez św. Maksymiliana Kolbego. Podobnie jak inne ołtarze Światowych Centrów Modlitwy o Pokój ten również powstał w pracowni gdańskich artystów Mariusza i Kamila Drapikowskich.(PAP)
autorzy: Stanisław Karnacewicz i Wojciech Kamiński
skz/ wk/ wus/