Młodzieży polskich Kresów, która czynnie stawiła opór Armii Czerwonej we wrześniu 1939 r. będzie dedykowany poniedziałkowy Koncert Niepodległości „Młode Wilki”, który odbędzie się w Warszawie w 79. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę.
Koncert rozpocznie współczesna kompozycja w gatunku techno-house. Następnie publiczność usłyszy najstarszą odnotowaną polską pieśń żołnierską, spisaną po łacinie przez kronikarza Galla Anonima pt. "Pisces salsos et foetentes apportabant alii", tzw. pieśń wojów Krzywoustego. W programie koncertu znalazła się również m.in. reggae-punkowa aranżacja "Pieśni więziennej Filaretów" z 1724 r. oraz współczesne kompozycje elektroniczne: "Fate I Przeznaczenie" i "Heritage I Dziedzictwo".
Nie zabraknie także muzyki jazzowej, m.in. legendarnego utworu "Lullaby of Birdland", który, jak powiedział PAP producent, reżyser i scenarzysta koncertu Jacek "Wiejski" Górski, zostanie zaprezentowany w "niezwykłej hybrydzie oryginalnego nagrania Sarah Vaughan z 1953 r., współczesnego wykonania Oli Turkiewicz i miksowania Anny Sudy". "Na koncercie opowiemy o jazzie - muzyce zakazanej w komunizmie. Przybliżymy również postać amerykańskiego dziennikarza muzycznego, Willisa Conovera z +Głosu Ameryki+. Jak pisał +New York Times+ po jego śmierci, Conover jazzem skuteczniej demontował komunizm w bloku wschodnim, niż eskadra bombowców strategicznych B2. Jazzu słuchała młodzież w bloku wschodnim, która sprzeciwiała się komunistycznemu mainstreamowi" - opowiadał Górski.
Ponadto w programie koncertu znajdziemy utwory takie, jak "Orlątko", "Wszystko co nasze", "Warszawskie dzieci", "Marsz Strzelców", "Serce w plecaku" i "Obława". Na koncercie wystąpią polsko-kanadyjska wokalistka, kompozytorka i aranżerka Aleksandra Turkiewicz, An On Bast - Anna Suda, która na żywo miksuje muzykę, Grzegorz Wilk oraz zespół wokalno-taneczny z III Wielopoziomowej Artystycznej Drużyny Harcerskiej.
Koncert Niepodległości "Młode Wilki" odbędzie się 17 września o godz. 19 na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Jak powiedział PAP Górski "jest to szczególne miejsce, ponieważ to narodowe sacrum, plac nasiąknięty historią polski. 800 metrów dalej w nurcie rzeki Wisły miała biec granica, którą paktem Ribbentrop-Mołotow podzielili Polskę na pół w 1939 r.
Wstęp na koncert jest bezpłatny. Wejściówki można pobrać pod adresem: www.koncertniepodleglosci.pl.
Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane przez Muzeum Historii Polski w Warszawie, a także przez Fundację BGK im. J. K. Steczkowskiego.
17 września 1939 roku Armia Czerwona wkroczyła na tereny II Rzeczpospolitej, położone na wschód od linii Narew-Wisła-San. Był to efekt paktu Ribbentrop-Mołotow, podpisanego 23 sierpnia 1939 roku w Moskwie, który ustalał "strefy interesów Niemiec i ZSRR" na terytorium Polski.
"Koncert Niepodległości +Młode Wilki+ na pl. Piłsudskiego dedykowany jest młodzieży polskich kresów, która stawiła zbrojny opór sowieckiej nawale, była to zarówno młodzież wileńska, która wspierała oddziały polskie w obronie miasta oraz zapomniani, a niezwykle spektakularni w swoich działaniach młodzi obrońcy Grodna zwani orlętami grodzieńskimi. W czasie walk o to miasto, butelkami z benzyną zniszczyli prawie 17 czołgów i trzy samochody pancerne, walcząc ramię w ramię z małymi polskimi oddziałami" - opowiadał Górski.
Po napaści ZSRR na Polskę aresztowano ponad 200 tys. Polaków - oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Wszystkim obywatelom II Rzeczpospolitej narzucono obywatelstwo radzieckie. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków; około 22,5 tys. oficerów i policjantów zostało uśmierconych w Katyniu, Charkowie i Miednoje.
Górski poinformował również, że Koncert Niepodległości jest również poświęcony młodzieży walczącej o niepodległość polski w ciągu całej historii. "Pokazujemy w bardzo szerokim kontekście od średniowiecza od legendy o dzieciach głogowskich (podczas obrony Głogowa w 1109 cesarz Henryk V Salicki w celu zdobycia grodu rozkazał przywiązać zakładników, m.in. dzieci grodzian, do machin oblężniczych. Mimo tego obrońcy Głogowa nie poddali grodu poświęcając życie swych bliskich - PAP), a kończymy w XX w. - podejmując temat organizacji młodzieżowych działających w PRL-u" - mówił Górski. (PAP)
autorki: Olga Łozińska, Daria Porycka
oloz/ dap/aszw/