Pomordowanych i poległych policjantów II RP uczczono podczas piątkowej uroczystości w Katowicach. Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę posadzono Dąb Pamięci.
Uroczystość rozpoczęła msza święta odprawiona w intencji policjantów w katowickiej archikatedrze Chrystusa Króla. Następnie w asyście policyjnej orkiestry uczestnicy spotkania przemaszerowali do siedziby komendy wojewódzkiej, gdzie znajduje się symboliczny Grób Policjanta Polskiego. W tym roku przypada 25. rocznica utworzenia i poświęcenia tego pomnika.
Tradycyjnie we wrześniu spotkania przy Grobie Policjanta Polskiego organizują Stowarzyszenie "Rodzina Policyjna 1939 r." wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach. Upamiętniają w ten sposób tragiczne wydarzenia polskiej historii i ofiarę poniesioną przez mundurowych, w tym policjantów II Rzeczypospolitej.
Stowarzyszenie podaje, że w czasie II wojny światowej wymordowano prawie 6 tys. jeńców Ostaszkowa, a w sumie około 13 tys. policjantów II RP w łagrach i kazamatach ZSRR. Ponad 1,2 tys. z nich pochodziło ze Śląska. W symbolicznym Grobie Policjanta Polskiego w 1993 r. złożono szczątki nieznanego policjanta ekshumowanego w Miednoje. Grób został wpisany do rejestru miejsc pamięci narodowej. (PAP)
Autorka: Anna Gumułka
lun/ joz/